تورخوب-قیمت خوب-تورلحظه آخر

 بنای گوردختر واقع یکی از آثار تاریخی دورهٔ هخامنشی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران در بخش مرکزی شهرستان دشتستان  است.

حکایت شده است که این  آرامگاه دختر (آتش سا) یا مادر (ماندانا) یا خواهر کوروش بزرگبوده است. شاپور شهبازی از باستان‌شناسان بزرگ ایران معتقد است که این گور  متلق به کوروش کوچک بوده است. لویی واندنبرگ نیز آن را متعلق به کورش یکم می‌دانسته است. «گوردختر دشتستان» گور دختر یعنی دختر گبر یا زرتشتی، در خاور جادهٔ برازجان به کازرون قرار گرفته است که بنای آن دارای سقف و بدنه سنگی شبیه آرامگاه کورش بزرگ می باشد.

 بنای گور دختر را ابتدا یک باستان‌شناس بلژیکی به نام «لویی واندنبرگ» در سال ۱۳۳۹ خورشیدی کشف نمود. واندنبرگ خود معتقد بوده است که گور دختر قبر «چیش پیش» یا کوروش یکم (جد کوروش کبیر) بوده است اما گمانه‌ها در مورد این بنا زیاد است. همچنین وجود آرامگاه «ماندانا»، مادر کوروش و «آتش سا» دختر کوروش برخی دیگر از گمانه‌ها درباره این بنا می باشند. 

 هخامنشیان در برازجان تنها گور دختر را از خود به یادگار نگذارده و علاوه بر آن «چرخاب» متعلق به کوروش در یک کیلومتری جنوب غرب برازجان و کاخ«سنگ سیاه» و کاخ«بردک سیاه» در دشتستان نیز بناهایی مربوط به این زمان از تاریخ در این سرزمین می باشند. همچنین در خاور گور دختر نیز بقایای کوشک اردشیر ساسانی مشاهده می‌شود.

سبک  معماری بنای گور دختر درست شبیه آرامگاه کوروش در پاسارگاد اما در مقیاسی کوچکتر می باشد. کل بنا از ۲۴ قطعه سنگ در ابعاد مختلف ساخته شده و بوسیله بست‌های دم چلچله‌ای به یکدیگر وصل شده‌اند.  به علاوه در ساخت این بنا مانند دیگر سازه‌های ساخته شده توسط معماران بزرگ هخامنشی هیچگونه ملاتی استفاده نشده است. بر بالای این مقبره قسمتی فرو رفتگی شبیه به یک قاب وجود دارد که احتمالاً جایگاه قرار گرفتن کتیبه‌ای مربوط به آن بوده‌است. شایان ذکر است ارتفاع واقعی بنا چهارونیم متر بوده و در درون اطاقک بنا حوضچهٔ کوچکی نیز قرار گرفته است.

بنای گور دختر در سال ۱۳۷۶ با شماره ۱۸۹۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

به جمع ما بپیوندید