ایجاد و ارتقاء آمادگی در جامعه برای رویارویی با حوادث و سوانح باعث کاهش خسارات جانی و مالی در هنگام وقوع حادثه می شود و کمک می کند تا شرایط هر چه سریع تر به حالت عادی باز گردد. یکی از روش های آمادگی در برابر حوادث، مجهز بودن شهروندان به اقلام مورد نیاز ساعات اولیه  بلافاصله پس از وقوع حادثه می باشد.

بر مبنای شدت و وسعت حادثه، تا  زمان رسیدن نیروهای امدادی می توان از این تجهیزات برای حفظ حیات و سلامتی خود و خانواده خود استفاده کرد. تهیه کیف نجات از ضروریات آمادگی در برابر حوادث می باشد. باید به افراد آموزش داده شود تا چنین کیفی را تهیه نمود و در جای امن و قابل دسترس گذاشت.

نکته قابل توجه این که محتوای معرفی شده در این مقاله، ساده ترین و مهم ترین ملزومات هستند و شما می توانید تجهیزات دیگری که مورد نیاز باشد در این کیف قرار دهند.

معرفی محتوای داخل کیف

این کیف حاوی وسایل ضروری، موردنیاز و قابل حمل در زمان های اضطراری است که باید نسبت به تعداد، سن و وضعیت سلامت افراد خانواده تهیه و نگهداری شوند. در صورت نیاز می توان لوازم را در دو کیف جا داد تا به راحتی قابل حمل بوده و کلیه لوازم در آن جا نگیرد.

در زیر نمونه های اولیه و ساده  از این موارد ذکر شده اند:

۱- جعبه کمک های اولیه:

چسب زخم، گاز استریل(۴ تا ۶ عدد )، قرص تب بر و سرماخوردگی، قرص های مُسکن مانند آسپرین، پودر ORS، پماد سوختگی پای کودکان، بتادین، باند رولی(۳ رول)، دستمال سه گوش و سنجاق قفلی، پنبه، باند کشی، قیچی، پنس، داروی نفخ وسوزش معده، داروی ضد اسهال و ضد تهوع، ملین، دستکش لاتکس، دستمال مرطوب، صابون، لوسیون شستشوی چشم.

نکته: در صورت نیاز می توانید از اقلام دیگر مانند ژل های ضد التهاب و ضد عفونی کننده ها مانند بتادین، ماسک پنبه ای، لوله هوا رسان، فشارسنج پزشکی، پماد تتراسایکلین، اسپری ساولن، آتل بلند انگشت و ساعد، ترمومتر دهانی و… نیزاستفاده کنید.

 کیف کمک های اولیه

 

مواد خوراکی

۲- مواد خوراکی و آب آشامیدنی:

خوراکی های مغذی و با ماندگاری بالا (مانند خرما، کشمش و خشکبار)، بیسکویت، غذاهای کنسرو شده مغذی مثل کنسروماهی و مرغ، آب آشامیدنی(یک بطری یک و نیم لیتری آب به ازای هر نفر)

چراغ قوه و رادیو

۳- ابزار مورد نیاز

رادیو ترانزیستوری، چراغ قوه با باتری اضافی، کبریت، شمع، طناب، درب بازکن، چاقو چند کاره، کیسه های پلاستیکی دسته دار برای حمل ابزار، انبردست، کاغذ و خودکار، نخ و سوزن، ناخن گیر، الکل جامد، آچار، بیلچه، سوت، بشقاب، لیوان و قاشق کاغذی یا پلاستیکی، نوارچسب، نقشه(شهر و راهنمای تخلیه اضطراری)، چک لیست آمادگی و واکنش اضطراری و…

نکته: در صورت نیاز می توانید از کلاه ایمنی، دستکش کار و چادر ضد آب نیز استفاده کنید. 

لباس مناسب برای کیف زلزله

۴- پوشاک و لوازم بهداشتی و ملزومات خواب:

پتوی سفری سبک یا کیسه خواب و پلاستیک های محکم به عنوان زیر انداز(پیشنهاد ما به شما به ازای هر یک از افراد خانواده یک دست لباس گرم، یک جفت کفش محکم و راحت و لوازم شخصی مانند لباس زیر نیز در کیف دیگری جاسازی شود.)

لوازم بهداشتی مانند کاغذ دستمالی رولی، صابون مایع، شوینده مایع، لوازم بهداشتی بانوان، کیسه فریزر، کیسه زباله کلفت به عنوان سطل آشغال، قرص کلر و…

اسناد و مدارک

۵- لوازم  خاص و مورد نیاز دیگر:

* کپی از اسناد مهم مانند گذرنامه، شناسنامه، کارت ملی و اسناد و اوراق بهادار، کمی پول نقد.

* داروهای ضروری بیماران قلبی، دیابتی و یا بیماری های خاص(مانند آسم)

* کارت های مخصوص (شامل مشخصات فردی)، برای تمام افراد خانواده تهیه شود و همیشه آن را در کیف نجات به همراه داشته باشید.

* تهیه ملزومات مورد نیاز برای افراد خاص(نوزادان، بیماران، سالمندان و افراد معلول):

پیشنهاد می شود در صورت وجود افراد خاص در خانواده تجهیزات زیر نیز در کیف نجات جاسازی شود:

شیر خشک و شیشه شیر، پستانک، پوشک بچه و داروهای خاص نوزادان، یک عروسک مورد علاقه کودکان

برای سالمندان و افراد معلول وسیله ‌ای برای به دوش کشیدن و حمل آن ها، داروهای فشار خون، تنفسی، اسپری باز کننده برنش، انسولین، لنز، عینک ، دندان مصنوعی و سمعک و باتری آن.

سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران

وسایل مورد نیاز در کیف زلزله

به ما بپیوندید

عضویت در توربرگ

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *