کویرمصر,تور کوریر مصر,تور خوب کویر مصر,تور ارزان کویر مصر,تور قیمت مناسب کویر مصر,دیدنی های کویر مصر,اصفهان,کویر,مصر,تور خوب,تور خوب ارزان,تور خوب و ارزان

کویر مصر

روستای مصر درحد فاصل ۴۵ کیلومتری شرقی شهرستان جندق و در ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان خور از توابع استان اصفهان قرار گرفته است. کویر مصر به علت قرار گرفتن در جنوب کویر بزرگ، دارای آب و هوای گرم و خشک است. بر طبق آخرین سرشماری جمعیت کویر مصر  ۱۲۰ نفر می باشد و این مردم از طریق کشاورزی و دامداریزتدگی می کنند. عمده ترین محصولات  کویر مصر زعفران و گندم است. کویر مصر ایران احاطه شده توسط رشته کوههایی از سمت غرب و جنوب غرب و جنوب شرق است که بخشی از سلسله جبال کوههای فلات مرکزی ایران محسوب می گردد. کویر مصر در گودال هایی طبیعی در کوهپایه های این کوه تشکیل تپه های ماسه ای زیبایی را داده است.

تجمع های رملی و تپه های شنی کویر مصر در چندین نقطه است.در فاصله ۱۰ کیلومتری  روستای مصر ایران نخستین تجمع های رملی وجود دارد که منظره ای محسور کننده برای شروع یک سفر کویری هستند.پیچ و تاب های تنه سفید گیاه درمنه بر این تپه ها و تلاش های محلی ها در تثبیت شن در دل این تپه ها که بیشتر از باقی تجمعات رملی تهدید برای کویر مصر بخ شمار می روند به صورت حصار کشی های چوبی دیدنی هستند.این تجمعات در قسمتی از مسیر با پوشش های دست کاشت درخت گز منقطع میشود که این نشان از نزدیکی شما به روستای مصر است.کویر مصر جزو منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع دشت کویر مرکزی ایران به شمار می روند و گونه های گیاهی رایج در دشت کویر مرکزی ایران، گونه های رایج و غالب گیاهی جغرافیای کویر مصر است. گیاهان شوره پسندی همچون درمنه، قیچ، انواع گون و… علاوه بر آن در این بیابان برهوت بی آب و علف حیات وحش و زندگی پر جنب و جوشی جریان دارد و اگر در فصل های گرم سال شب ها با پروژکتور به بیابانهای منطقه بروید مطمئناً گونه های زیادی از حیات وحش منطقه را می بینید از خرگوش تا گربه شنی، روباه شنی، کاراکال و… که هر چه به سمت حیوانات شکارگر برویم دیدنش مشکل تر و مشکل تر می شود.از جاذبه های گردشگری در روستای مصر می توان به  تپه های شنی پیرامون روستای مصر/ روستای فرحزاد،نیزار و مسیر شتر سواری تا نیزار روستای مصر، روستای کویری عروسان، رمل های چال سیلکنان و روستای فرحزاد، منطقه ی تخت عروس، روستای بیاضه و قلعه اس، روستای گرمه، روستای ایراج و سرو هزار ساله ی آن اشاره نمود.

تاریخ و فرهنگ و هنر و معماری کویر مصر ایران:

روستای مصر و روستای فرحزاد خانه هایی ساخته از ملات کاهگل و خشت و برگ و تنه درخت خرما دارند و نمونه برجسته ای از معماری سنتی کویری را می توان در آن مشاهده کرد، معماری درون گرای دشتی با باغچه ای با صفا در وسط خانه و شاه نشین و اتاق های نشیمن تابستانه و زمستانه و استفاده مفید و بهینه از سازه بادگیر در معماری اصیل کویریشان زبان زد عام و خاص است.شب ها ستارگان میهمان بزم شبانه مردمان کویر نشین است و سکوت توامان محیط معنایی به فضا می بخشد که هر ذهن سطحی نگری را به فکر فرو می برد.

آب روستا از رشته قناتی تامین می شود که در ابتدای بوجود آمدن روستای مصر توسط شخصی به نام یوسف ایجاد گردید و وجه تسمیه روستای مصر هم از نامی ست که این شخص از روی قرآن برای این منطقه نهاده است.

 

به جمع ما بپیوندید

عضویت

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *