چالیدره مکانی تفریحی با تله کابین، جامپینگ و قایق سواری است. سد چالیدره در فاصله‌ی ۱۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد و در دره‌ای به نام چالیدره ایجاد شده است. مساحت این سد حدود ۱۴۰ هکتار (۱۴۰۰۰۰۰ متر مربع) است و در ارتفاع ۱۴۳۳ متری از سطح دریا واقع شده است که به وسیله‌ی رودخانه‌ی جاغرق پر می‌شود.

داشتن یک روز هیجان انگیز و متفاوت. تله کابین، قایق سواری، جامپینگ، دیدن سد، ماهیگیری، اسکی بر روی آب .

هر روز و در همه‌ی ساعت‌ها، در شش ماه دوم به علت سرما یک سری از تفریحات مانند قواصی امکان پذیر نیست و بهترین زمان شش ماه اول سال است. از سی دقیقه تا تا ۴ ساعت می‌توان در این مکان تفریح کرد.

کجاست؟

ایران، استان خراسان رضوی، مشهد، جاده‌ی طرقبه، چالیدره
ی از سمت بلوار وکیل آباد و جاده‌ی طرقبه با گذشت حدود ۱۰ کیلومتر در جاده تابلو‌های چالیدره قابل مشاهده است.

در خود چالیدره آلاچیق‌های برای استراحت وجود دارد که شامل رستوران و کافی شاپ است، امکان چادر زدن و شب ماندن در آلاچیق‌ها در چالیدره وجود ندارد.

تاریخچه؟

سد چالیدره سدی خاکی است که در جاده‌ ی نغندر کلنگ زنی و ساخته شده است و در سال ۱۳۸۱ به بهره برداری رسید. یکی از اهداف ایجاد این سد آب رسانی به زمین‌های کشاورزی اطراف بوده است و حدود یک میلیون لیتر آب را در خود ذخیره می‌کند. سد چالیدره به عنوان منطقه ی نمونه ی گردشگری معرفی شده است.

در سد چالیدره قایق‌های پارویی و پدالی و موتوری و یک کشتی شناور پذیرایی وجود دارد و همچنین آموزش قایق سواری و غواصی هم در مجموعه هست. چالیدره ترنی هم دارد که گردشگران را از پایین به بالا می‌برد. تله کابین موجود در چالیدره هم بر روی خاک و هم از روی قسمت آبی سد می‌گذرد و مساحت حدود ۲۷۰ متر را طی می‌کند. یک مرکز ماساژ ماهی نیز در چالیدره وجود دارد. این نوع ماهی با عمل مکیدن و ترشح نوعی آنزیم بافت‌های مرده ی پوست را از بین می‌برد. زیپ لاین (طنابی است که یک سر آن در ارتفاع و یک سمت آن در سطح پایین قرار و فرد با وصل شدن یک طناب به کمر و با اتصال یک قرقره به طناب اصلی در جهت شیب به طرف سر می‌خورد) نیز در این تفریحگاه وجود دارد که شما را از بالای کوه به پایین می‌آورد.

وب سایت :   http://www.chalidarreh.com

عضو خبرنامه شوید

به ما ایمیل بفرستید

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *