پل شاهی مشهد,خراسان رضوی,تور خوب مشهد,تور خوب,تور خوب ارزان,تور خوب و ارزان,تور خوب و ارزان مشهد,تور لحظه آخری,تور لحظه آخری مشهد,تور,ایرانگردی

این اثر در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۰۱۵ تحت عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت گردید. این پل که این روزها به طور کامل ویران گردیده ، قبلاً بر روی رودخانه کشف رود ، که نزدیک مشهد و بقعه خواجه ربیع است قرار گرفته است. ظاهراً در دوره تیموری پل مزبور ، در مسیر ارتباطی توس به کلات نادری و درگز بنا شده و در زمان صفویه و قاجاریه تعمیر یا احیا گردیده است. پل شاهی به طول حدودی  ۱۰۰ متر شامل ۱۱ دهانه یا چشمه بوده و ابعاد دهانه ها با یکدیگر فرق داشته اند.

با توجه به عکسهایی که از ۶ دهانه باقیمانده پل در سال ۱۳۶۶ برداشته شده  ، چشمه های پل دارای طاق هایی با قوس جناغی و در مواردی  طاق هایی مدور بوده اند ؛ درحالیکه قوس تمامی دهانه های بالای پایه ها ، جناغی بوده اند. این تفاوت می تواند مرتبط با بازسازی‌هایی باشد که در زمان های بعد بر روی پل انجام شده است. مصالح مورداستفاده ، آجر و ملات ساروج و گچ و ظاهراً در قسمت پایه ها ، سنگ بوده و پایه های پل در سمت مخالف جریان آب – برای شکستن فشار آب و تسهیل جریان آن – به صورت مثلثی ساخته شده اند. بر بالای این پایه ها و  نیز حدفاصل دهانه های اصلی ، دهانه های کوچکتری – باعرض کم و ارتفاع زیاد – درست شده بودند. وظیفه این دهانه ها ، نه تنها کاهش فشار ناشی از سنگینی پل بر پایه ها و صرفه جویی در مصالح ، عبور دادن بخشی از آبهای طغیانی بوده است. سطح گذر پل ، به نوشته یکی از گردشگران خارجی ،  دارای ۳۰ پا عرضبوده و با توجه به عکس های موجود ، در طرفین آن ، جان پناهی بوده است. ۵ دهانه از پل شاهی مشهد به خاطر سیلاب های فصلی و شدید رودخانه در سال های اولیه دهه ۶۰ و ۶ دهانه باقیمانده آن نیز در سیلاب های سال ۱۳۷۵ به طور کامل ویران گردیدند.

 

به جمع ما بپیوندید

عضویت

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *