نپال,تور نپال,تور خوب نپال,تور لحظه اخری نپال,تور,تور خوب,تور خوب ارزان,تور لحظه آخری,آسیا,هندی,گردشگری,سفر به نپال,اطلاعات نپال,مکان های دیدنی نپال

نِپال کشوری است که در آسیا و در شمال هندوستان قرار گرفته و پایتخت آن کاتماندو است. حدود ۲۹میلیون نفر جمعیت دارد و زبان رسمی آن نپالی است.  پول رایج این کشور روپیه نپال است و تنها با چین و هند همسایه می باشد.

بیشتر گستره نپال بر روی رشته‌کوه‌های هیمالیا قرار دارد و شمال این کشور هشت قله از ۱۴ قله بلند جهان را به خود اختصاص داده است که یکی از آن‌ها بلندترین کوه جهان یعنی قله اورست می باشد. جنوب کشور مرطوب و حاصلخیز بوده و جمعیت زیادی را در خود جای داده‌است.

در حدود ۸۱ درصد مردم نپال پیرو آیین هندو هستند و به همین خاطر، نپال در میان کشورهای جهان بالاترین درصد پیروان هندوئیسم را با توجه به جمعیت خود دارد. این کشور به خاطر موقعیت جغرافیایی خود هم از هند و هم از تبت نفوذ پذیرفته‌ است. بودایی و اسلام و کیراتی (تلفیقی از آنیمیسم، شیواپرستی و بودیسم تبتی) سه دین مهم دیگر این کشور می باشند و بخش بزرگی از جمعیت خود را هم هندو و هم بودایی اعلام کرده اند که این به دلیل تلفیق این دو مذهب در این منطقه می باشد. نپال تنها کشور در جهان است که پرچم آن به شکل مستطیل نبوده، و از دو مثلث بر روی هم تشکیل یافته است.

نپال در بیشتر تاریخ خود  دارای حکومت پادشاهی بوده است. در جنگ داخلی نپال بر ضدحکومت پادشاهی از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۶ در حدود به ۱۶ هزار تن کشته شدند. مائوئیست‌ها در سال ۲۰۰۶ به ده سال جنگ داخلی این کشور خاتمه دادند و به روند صلح در نپال پیوستند. در سال ۲۰۰۸ حکومت پادشاهی با مصوبه مجلس موسسان نپال عزل شد و یک جمهوری دمکراتیک چندحزبی فدرال تاسیس شد. هرچند پس از آن نیز درگیری‌هایی در این کشور وجود داشت اما این سیستم حکومتی همچنان پا برجا مانده است و در قانون اساسی سال ۲۰۱۵ نظام حکومتی کشور دمکراسی پارلمانی اعلام گردید.

نپال کشوری در حال توسعه  است که دارای سطح درآمدی پایین و فقر و گرسنگی فراوان می باشد و از نظر شاخص توسعه انسانی در رتبه ۱۴۵ بین ۱۸۷ کشور دنیا قرار گرفته است.

گردشگری

مکان‌های قدیمی و شگفت‌انگیز، پاگوداهای (معابد بودایی) و استوپاهای (مقبره‌های بودایی) حجیم یادآور عصر طلایی معماری در نپال هستند. این آثار به‌دست صنعت‌گران «نوار» –ساکنین اصلی دره کاتماندو- بنا گردیده اند.

سه شهر کاتماندو، پاتان و بختاپور دارای ارزش تاریخی هستند و یادبودهایی عظیم هنری و با ارزش فرهنگی در آن به جای مانده‌اند. در هر مکان معابدی به چشم می‌خورند که به ساحت ایزد یا ایزدبانوان تقدیم گردیده اند. بیشترین نقاط جذب گردشگر محوطه‌های میراث جهانی «پاشوپاتینات»، «سوویام بونات»، «بودهانات» چانجونارایان و میدان «دوربار» واقع در کاتماندو، پاتان و بختاپور می باشند.

 یکی از صادرات اصلی نپال صنایع دستی است که عمدتاً  شامل محصولات فلزی و کنده‌کاری روی چوب است. اهالی «نوار» سنت‌های باستانی حکاکی روی سنگ، چوب و فلز را که از نیاکانشان به ایشان منتقل شده، همچون امری مقدس می دانند. برخی از بهترین هنرها و صنایع نپالی به شکل حکاکی روی چوب، مجسمه‌های فلزی، جواهر، چاقوی معروف گورخا (خوکوری)، سفالینه، کاغذهای برنجی دست‌ساز، تانگ‌کا و پائووا، فرش‌های پشمی و پوشاک ارائه می‌شوند.

به جمع ما بپیوندید

به ما ایمیل بفرستید

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *