نمایشگاه جیتکس

نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک خلیج فارس معروف به «جیتکس» هر ساله در کشور امارات و در شهر  دوبی، در ساختمان مرکز تجاری این شهر زیبا  برگزار می گردد.  کشورهای مختلف از نقاط مختلف جهان در این نمایشگاه به معرفی دستاوردهای گوناگون  خود می‌پردازند. محصولاتی در زمینه‌های دولت الکترونیک، تجارت الکترونیک، الکترونیک و مخابرات، مدوربین‌های فیلم‌برداری و عکسبرداریاهواره و ارتباطات بی‌سیم، کامپیوتر ( نرم‌افزار و سخت‌افزار)، سیستم‌های مداربسته، تلویزیون‌های غول‌پیکر و هر آنچه که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات وجود دارد.

این نمایشگاه اولین بار  با هدف باز نمودن دروازه‌ی جدید  و نو جهت ایجاد کسب و کار در زمینه ICT برای منطقه های آسیای میانه، شمال آفریقا  و جنوب آسیا، در شهر دوبی (به علت وجود زیرساخت‌های پیشرفته و به عنوان دروازه‌ی بین غرب و شرق) در سال ۱۹۸۱ برگزار شد. این نمایشگاه محیطی جذاب برای ارائه‌کنندگان صنعت ICT فرصتی بوجود آورد تا با معرفی مستقیم محصولات خود در این بازار جدید و نوظهور سود مالی شرکت‌های خود را افزایش دهند.
این نمایشگاه در خاورمیانه دارای ارزش بالایی است و همه شرکت‌های بزرگ صاحب فناوری و محصول، و هم شرکت‌های فعال این حوزه با دیدگاه بسیار خاص از آن بازدید می کنند و غالباً قراردادهای همکاری و مالی گران‌قیمتی در این نمایشگاه منعقد شده است. این نمایشگاه در  قلب مرکز تجارت جهانی شهر دوبی واقع در خیابان معروف به نیویورک برگزار می گردد و شامل نشست‌های خبری و کنفرانس‌ها و کارگاه‌های علمی‌ و تخصصی شرکت‌ها نیز می‌باشد.

به طور معمول یک شرکت حاضر در نمایشگاه هزینه حضور و پذیرایی از اعضای رسانه و خدمات نمایشگاهی را عهده دار است.  Media Centre بخشی از نمایشگاه است که برای بهره‌ گیری  و برقراری ارتباطات لازم در انتشار مناسب خبرها، اتصال با دنیای خارج  ازنمایشگاه و استراحت مهیا گردیده است. این مکان مجهز به امکانات اینترنت پرسرعت، لپ‌تاپ‌های مجهز به فناوری‌های مورد نیاز، فاکس، تلفن، کپی و اسکنر و پرینتر پذیرای رسانه ها بوده که با پذیرایی مداوم از لحاظ مواد غذایی و هدیه‌های مختلف روزانه برای خبرنگاران و عکاسان تکمیل می‌ گردد.
همچنین در طول این نمایشگاه، تکنولوژی GITEX برای یافتن نوآوری‌هایی در زمینه صنعت، جوایزی ویژه در نظر می گیرد، مانند جایزه‌ی GITEX Hot Stuff متعلق به وسایل الکترونیکی است که بیشترین مصرف‌کننده را دارند. اعضاء  این گروه به ده بخش تقسیم می‌شوند که برای هدف مورد نظر به رقابت می پردازند و این قسمت از مسابقه به وسیله داوران متخصص و نظر عمومی‌ مردم داوری می‌گردد و در آخر به نفرات برتر طی مراسمی‌ تحت عنوان lavish gala هدایای ارزنده‌ای اهدا می گردد.
قسمت دیگری که در نمایشگاه جیتکس وجود دارد به رقابت‌های آزمایشگاهی دانش‌آموزی (Student Lab) اختصاص یافته که با همکاری گوگل برگزار می شود. این رقابت به منظور جذب دانش‌آموزان با استعداد جهت ارتقاء رهبران آینده ICT انجام می‌شود. پس از بررسی پروژهای ارائه شده توسط هیئت داوری، تعدادی از این پروژه‌ها انتخاب شده و بهترین پروژه‌ها به شرکت‌هایی که در زمینه ICT پیشرو هستند، ارائه خواهند شد.

این نمایشگاه که چند سالی است اسم خود را به هفته‌ی فناوری خاورمیانه تغییر  نام داده ، در ظرف مدت پنج روز برگزاری آن در مرکز تجارت جهانی دوبی، با ارائه‌ی ۳ کنفرانس و در قالب بخش‌های اصلی زیر فعالیت خواهد نمود:

 • BUSINESS SOLUTIONS
 • CARD TECHNOLOGY
 • CONSUMER TECHNOLOGY
 • DIGITAL MARKETING
 • Network & Security
 • GOVERNMENT
 • GULFCOMMS  
 • HARDWARE  
 • MOBILE,APPS &CONTENT WORLD
 • SME ZONE
 • SOFTWARE

اطلاعات بیشتر : http://www.gitex.com

به جمع ما بپیوندید

عضویت

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *