تورخوب-قیمت خوب-تورلحظه آخر

میشینه مرگ،  از خطرناک‌ترین مسیرهای اطراف روستای لزور می باشد. با وجو اینکه مسیرهای دیگر این روستا هم خطرناک به نظر می‌رسند، اما قدم نهادن در این مسیر برای افرادی که تجربه‌ای برای سفرهای یک روزه سخت ندارند به نوعی تجربه بسیار متفاوت به شمار می رود.

پیاده‌روی در دره میشینه‌مرگ را می‌توان به صورت برنامه‌ای تفریحی در کنار صعود به قله نیز قرار داد. جوی آبی که  باغهای روستا را آبیاری می‌کند علامت خوبی برای یافتن مسیر درست می باشد. از طریق دنبال کردن جوی آب و عبور از باغ ها و مزارع پیرامون روستا و  نیز پس از حدود ۴۵ دقیقه پیاده‌روی وارد تنگه کوهستانی خواهید شد.  بدترین قسمت این مسیر زمانی است که باید از یک منطقه سنگلاخی با سنگ‌های بزرگ عبور کنید که  کوچیکترین بی‌دقتی گذر از این منطقه قطعا ایجاد مشکل خواهد کرد. آبشارهای فراوان در طول مسیر به همراه پوشش گیاهی گوناگون از پونه و نعناع  تا گلپر و گل سنگ‌های زیبا هرگز اجازه خستگی را به انسان نمی‌دهند.

 

این روستا در ارتفاع ۲۳۳۰ متر از سطح دریا قرار دارد و در حقیقت ییلاقی است که در تابستان جمعیت بیشتری را در خود جای می دهد و در این روستا تلفن، مسجد، نانوایی و چند مغازه برای تهیه مایحتاج در دسترس می باشد. این روستا به عنوان مبدا صعود به قله‌های «میشینه مرگ» و «بوم» بوده و  همچنین به تنگه واشی و ده ورزنه نیز راه دارد این ده بسیار زیبا در میان کوه ها قرار گرفته و محصولات عمده آن سیب زمینی، سیب، گیلاس، آلو، گردو، گندم، یونجه می باشند.

علت نام گرفتن این قله بر گرفته از دو داستان می‌باشد. قسمت اول نام آن یعنی میشینه به علت قرار داشتن تعدادی مجسمه میش در راه مخفی تا قله بوده که تنها پیرمردی در روستا راه آن را بلد بوده که وی نیز فقط به فرزند گنگ خود راه را نشان داده است، و در مورد بخش دوم نام آن یعنی مرگ، به علت وجود چشمه‌ای در نزدیکی قله بوده که آب آن برای پرندگان مضر است و باعث مرگ آنها می‌گردد.

زمان مناسب سفر برای بازدید از تنگه میشینه‌مرگ چه فصلی از سال می باشد؟

 برای برای دیدن میشینه مرگ بهار (از انتهای اردیبهشت) و تابستان است. .

از چه راهی به دیدن این تنگه برویم؟

جهت رسیدن به این تنگه، ۱۰ کیلومتری  فیروز کوه وارد سه راهی در سمت چپ جاده که به سمت شمال می‌رود، شوید. پمپ بنزینی به نام نمرود (همنام با محل این قسمت از جاده) و نیز چند تابلوی خوش‌آمد گویی به شهر و بخش ارجمند نشانه این سه راه می باشند و این مسیر در ادامه باطی ۱۲ کیلومتر به روستای لزور که مبدا شروع هست، می‌رسد.

 

 برنامه پیشنهادی جهت سفر به تنگه میشینه مرگ 

 حرکت صبح زود از تهران به سمت فیروزکوه.
 سپس حرکت به به سمت روستای لزور (نیم ساعت شروع مسیر چندان سخت نیست).
بعد از اینکه به تنگه‌ای کوهستانی با سنگ‌های بزرگ و همچنین رودخانۀ «فرح رود» که رسیدید، مسیر کمی سخت خواهد شد.
عبور از سنگ‌ها نیاز به  دقت دارد و در ادامه راه هر چه تنگه، تنگ‌تر می‌شود تعداد دفعاتی گذر شما از عرض رودخانه هم بیشتر خواهد شد.
آبشارهای فراوان کوتاهی در این مسیر قابل مشاهده است، اما برای عبور از یکی دو تا از آنها احتیاج به دست به سنگ شدن خواهید داشت.
 برخی قسمت‌ها می بایست تا بالای زانو وارد آب شوید.
انتهای تنگه  آبشاری بسیار دیدنی است که می بایست از آن بالا بروید.
حدود ۳-۴ ساعت (از ابتدای تنگه) به دشت دیگریخواهید رسید که چشمه بسیار پر آبی در این دشت به نام «معجزچشمه» قرار گرفته است که بیشتر آب رودخانه را تامین می‌کند. بعد از خوردن ناهار حتما به بازدید از دریاچه لزور بروید، از آن‌جا از مسیری خاکی براحتی می‌توانید خود را به ده برسانید.

به جمع ما بپیوندید