مسجد نصیر الملک,شیراز,تور شیراز ارزان,تور ارزان شیراز,تور خوب شیراز,تور لحظه آخری شیراز,تور خوب ارزان,تور لحظه آخری,تور,تورخوب,نصیرالملک,مسجد,تورشیراز

این اثر به دستور میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک، که از اعیان و اشراف شیراز بود، بنا شد. معماری آن کار محمد حسن معمار بوده است. مدت ساخت آن در حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ خورشیدی زمان برده است. مرمت، حفظ و نگهداری این اثر باشکوه و ارزشمند با رعایت استانداردهای بین المللی مرمت آثار تاریخی از سال ها پیش بوسیله موقوفه نصیرالملک به تولیت آقای محمود قوام آغاز گردیدهو همچنان ادامه دارد.

مسجد دارای صحن وسیعی بوده که در سمت شمال مسجد قرار دارد. در ورودی دارای طاق نمایی بزرگ است، که سقف آن بوسیله کاشی های رنگارنگ مزین شده است. درهای ورودی این مسجد، دو در بزرگ چوبی است که در بالای آن بر روی سنگ مرمر شعری از شوریده شیرازی به مناسبت موسس مسجد و سال اتمام آن درج شده است. مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی است. شبستان غربی  پوشش آجری دارد و بیشتر برروی آن کار شده و زیباتر است٬طاق این شبستان بر روی ستون های سنگی و با طرح مارپیچ بر روی آن در دو ردیف ششتایی و به تعداد دوازده عدد به نیت دوازده امام قرار گرفته  و همچنین این شبستان دارای هفت درگاه که آن را به صحن مسجد وصل میکند، با هفت در چوبی با شیشه های رنگارنگ می باشد. سنگ تراشی و تزیین این شبستان الهام گرفته  از مسجد وکیل شیراز می باشد. طاق و دیوارهای این شبستان با کاشی کاری های زیبا مزین شده است. کف آن با کاشی های فیروزهای و سقف آن با نقش گل و بوته و آیات قرآنی تزئین شده است. این شبستان در واقع شبستان تابستانه به شمار میرفته است.

شبستان شرقی  به زیبایی شبستان غربی نیست، شبستان زمستانه محسوب می گردد، دارای هفت ستون بدون طرح و ساده می باشد و در یک ردیف در وسط قرار دارند.در جلوی شبستان شرقی، ایوانی وجود دارد که با هشت طاق نما از حیاط مجزا شده است.در ان شبستان دریاست که به یک چاه آب باز می شود.همچنین در این مکان یک حوضچه و یک دالان نیز وجود دارد.هر دو شبستان بر خلاف معمول به خاطر جهت گیری ساختمان قبله در امتداد محور قبله واقع شده اند.در دالان شمالی سنگ نوشته ای وجود دارد که شعر سعدی برروی آن حک شده است:

غرض نقشی است کز با ما باز ماند که هستی را نمیبینم بقایی

مگر صاحبدلی روزی به رحمت کند در حق استادان دعایی

مسجد شامل دو ایوان شمالی و جنوبی است که شبیه یکدیگر نیستند و ایوان شمالی زیباتر از ایوان جنوبی می باشد.ایوان شمالی دارای سه نیم طاق در سه جهت است و از سمت چهارم به صحن راه پیدا می کند، همچنین این ایوان داری ۴ غرفه می باشد و سقف میانی آن با مقرنس کاری و کاسه سازی پنج کاسه تزئین گشته است.ایوان جنوبی نیز دارای دو گلدسته می باشد و در حیاط آن نیز حوضی مستطیل شکل و سنگی با فواره قراردارد.

سقف پنج کاسه ای

در قسمت شمالی مسجد طاق نمایی به نام طاق مرواریدقرار گرفته، که تمام سقف، داخل و بیرون آن کاشی کاری رنگارنگ شده اند و بر روی آن آیات قرآنی درج شده است و در دو طرف این طاق نما دو طاق کوچکتر نیز وجود دارد.در قسمت جنوب نیز طاقی وجود دارد که ارتفاعش کمتر از طاق مروارید بوده و تمام سطح بیرونی و داخلی آن کاشی کاری شده اند و سقف آن نیز مانند طاق شمالی مقرنس کاری شده است.بر روی آن نیز دو گلدسته وجود دارد که در ورودی این دو گلدسته دو طاق نمای کوچکتر در دو طرف طاق اصلی وجود دارد.

به جمع ما بپیوندید

عضویت

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *