ماسوله,تورخوب,تورخوب ارزان,تور قیمت خوب

 از  جمله نقاط تاریخی، زیبا و خوش آب و هوا در شمال ایران که اکثرا دارای هوای مه آلود، تابستانهای  به نسبت خنک و زمستانهای سرد و پر برف است، شهر تاریخی و توریستی ماسوله بوده که در قسمت جنوب غربی استان گیلان در ناحیه سردارجنگل فومن،۶۰ کیلومتر مانده به شهر رشت و در ۳۶ کیلومتری  فومن و ۲۰ کیلومتری  ماکلوان قرار گرفته شده است.

راه قدیمی ماسوله به خلخال که در قدیم راه اصلی ارتباطی بین گیلان و آذربایجان محسوب می شده به منظور نگهداری از محیط زیست، طبیعت بکر ماسوله و همچنین جلوگیری از نابودی منابع طبیعی ، با حمایت سازمان حفاظت از محیط زیست و پایگاه میراث فرهنگی در چندین دهه  از سمت استان گیلان حفاظت شده است.

ماسوله در سال ۱۳۵۴ هجری خورشیدی طی شماره ۱۰۹۰ در لیست آثار ملی به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی ثبت گردید. ماسوله در نتیجه احداث جاده ارتباطی جدید بین گیلان و آذربایجان و نیز قحطی سال ۱۳۲۰ اکثر جمعیت خود را از دست داد. بعد از ثبت ماسوله تحت عنوان میراث فرهنگی و طبیعی، اجازه ساخت و ساز و توسعه توسط ارگان های شهرداری و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان حفاظت محیط زیست داده نشده است و در نتیجه بسیاری از اهالی ماسوله در طول هفتاد سال گذشته در نقاط مختلف در سراسر  ایران علی الخصوص تهران مقیم شدند.

زبان اصلی مردم ماسوله همانند زبان مردم غرب گیلان و نیز جنوب جمهوری آذربایجان، تالشی می باشد که مشابه زبان اوستایی و زبان تاتی  است.  مردم ماسوله مسلمان و مذهبشان شیعه است.

گردشگری ماسوله

ماسوله  وسعتی برابر یکصد هکتار  تحت حفاظت میراث فرهنگی و منابع طبیعی بوده و یکی از خوش آب و هواترین نقاط ایران محسوب می گردد که سالانه پذیرای ده‌ها هزار گردشگر است. شهر تاریخی و  همچنین توریستی ماسوله به دلیل داشتن معماری ویژه در جهان معروف است. ماسوله با کوهستان‌های بلند، جنگل و ییلاقات سبز و زیبا از توریستی ترین مناطق در شمال ایران با جلوه‌های طبیعی فراوان به ویژه در اواخر بهار و فصل تابستان به شمار می رود. قلهٔ شاه معلم در ماسوله با ارتفاع ۳٬۰۵۰ متر بلندترین نقطه در استان گیلان  بوده و هدفی عالی برای گروه های کوهنوردی است.  وجود دو هتل در داخل فضای معماری سنتی ماسوله و چندین هتل در اطراف آن پذیرای گردشگران ایرانی و خارجی بوده و همچنین تعداد زیادی مهمانخانه و خانهٔ اجاره‌ای هم در این زمینه می توان یافت.

کهنه ماسوله

در  حدود ۱۰ کیلومتری بالاتر از ماسوله جدید، ماسوله قدیم با آثار و بازمانده‌های انسانی همانند سنگ کوره و… در منطقه‌ای وسیع وجود دارند که از جمله آثار باستانی محسوب می گرند.  کاوش‌های انجام شده از محوطه باستانی ماسوله قدیم سفالینه هائی متعلق به قرون پنجم تا هشتم هجری قمری بوده اند که دقیق‌ترین مستندات مهم تاریخی هستند.  ماسوله قدیم یا کهنه ماسوله در سال ۱۳۸۵ در لیست آثار ملی قرار گرفت.

عضویت در توربرگ

عضویت