قلعه رودخان-تور خوب قلعه رودخان

رودخان نام دژی است مربوط به زمان سلجوقیان که بر  ارتفاعات جنگلی شهر فومن داخل روستای رودخان بنا شده و دارای وسعت ۲٫۶ هکتار مساحت بوده و ۶۵ برج و بارو و دیواری به طول ۱۵۰۰ متر دارد. این قلعه که به قلعه حسامی نیز معروف است، نام قلعه‌ای تاریخی در حد فاصل ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان قرار گرفته است. تعدادی کارشناسان، زمان احداث قلعه را به دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران نسبت می دهند.

فاصله قلعه تا شهر ماکلوان ۲۵ کیلومتر، تا  شهر ماسوله ۴۵ کیلومتر و تا شفت ۲۰ کیلومتر می باشد. اما اگر مسیر اصلی و آسفالته مد نظر شما باشد، مسافت قلعه تا فومن ۲۵ کیلومتر، تا ماکلوان تقریباً ۳۵ کیلومتر و تا ماسوله ۶۰ کیلومتر است.

 قلعه در ارتفاعی فی ما بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا بنا گردیده و در نزدیکی آن رودخانه‌ای با همین عنوان جاری است.

این دژ به خاطر معماری و خصوصیات استراتژیکی و جنگی، در ۳۰ مرداد ۱۳۵۴ خورشیدی، به شماره ۳/۱۵۴۹  فهرست آثار تاریخی و ملی ثبت گردید.

تاریخچه

 در زمان سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از  جمله پایگاه‌های جنگی اسماعیلیان محسوب می شده است.

 کتیبه ای در سردر ورودی قلعه وجود داشت که اکنون در موزهٔ گنجینهٔ رشت نگهداری می‌شود، گفته شده است که این قلعه در سال های ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری به دستور سلطان حسام‌الدین مجددا احیا گردیده است.حسام الدین دباج فومنی (مظفرالسلطان)، حاکم  منطقه‌ بود که با دلیل سرپیچی از دستورات صفویان ، قلعه رود خان را بازسازی نمود تا از آنجا به جنگ بپردازد ولی به موفقیتی  دست نیافت و به دربند فرار کرد و در نهایت دستگیر و در تبریز اعدام گردید.

توصیف قلعه

ورودی اصلی قلعه رودخان

قلعه رودخان از دو قسمت ارگ (مکان زندگی فرمانروا و حرم‌سرای او) و قورخانه (محل تمرینات نظامی و زندگی سربازان) تشکیل شده بود. ارگ در ناحیه غربی  در دو طبقه احداث و جنس آن از آجربوده است. قراول‌خانه‌ها در بخش شرقی در دو طبقه با نورگیرها و روزنه‌های متعدد بر اطراف تسلط داشت. همینطور چشمه‌ای نیز  فی ما بین قلعه و گودترین محل آن قرار گرفته بود.

قسمت شرقی قلعه دارای دوازده ورودی، زندان، درب اضطراری، حمام و آبریزگاه بوده است. ناحیه غربی دوازده ورودی داشته است، چشمه، حوض، آب‌انبار، سردخانه، حمام، آبریزگاه شاه‌نشین و چند واحد مسکونی که با برج و بارو احاطه گریده بودند، از دیگر بناهای این بخشبوده اند. ۴۰ برج دیده‌بانی دور  قلعه را محصور کرده که اتاق‌های هشت ضلعی آن با طاق‌های گنبدی پوشیده شده بود. دور دیوارها و برج‌ها روزنه‌هایی شیب‌دار دیده بوده که برای ریختن مواد مذاب و تیراندازی طراحی شده بودند.

شایان ذکر است که در طول عمر قلعه، هیچ‌ دشمنی قادر  به  نفوذ به آن نبوده است.

علت نام گذاری

از آنجایی که این قلعهٔ تاریخی در کنار رودخانه‌ای احداث شده، معادل  کلمه باستانی «دژ رودگان» یا «روگان» (دژی که در کنار رود قرار گرفته) یاتغییر یافته آن به نام قلعهٔ رودخان نامیده می شود.

این دژ به زبان محلی اهالی آن ناحیه که تالشی هستند قله رخون نامیده می‌شود و به مرور زمان به «قلعه رودخان» تبدیل گردیده است.

 در دوران‌های تاریخی  اسامی «قلعهٔ هزارپله»، «حسامی»، «سکسار»، «سگسار» و «سگسال» نیز نامیده شده است.

 

به جمع ما بپیوندید

عضویت

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *