سریلانکا,تور خوب سریلانکا,تور ارزان سریلانکا,تور با کیفیت سریلانکا,تور خوب,تور خوب ارزان,تور لحظه آخری,تور خوب و ارزان, اقیانوس هند,مروارید,فیل,ادویه,ادیان

سریلانکا (مرواریدی در اقیانوس هند)

جزیره کوچکی به شکل یک قطره آب در جنوب هندوستان و احاطه شده با اقیانوس هند است که از قدیم  به علت داشتن سنگ های قیمتی معروف بوده، ولی امروزه در همه جای دنیا این کشور را نه به خاطر سنگ های قیمتی  بلکه با چای معروف سیلان به خوبی می شناسند. سیلان اسمی است که در دوره استعمار این کشوربه دست انگلیسی ها بر آن گذارده شده بود و امروزه این نام معروف ترین چای در  سراسر دنیا می باشد .اما از نام های دیگر این کشورمی توان به سرن دیب یا سران دیب که اعراب آن را به این نام صدا می کردند اشاره نمود، در ضمن کلمه سرندی پیتی (serendipity) به معنای خوشبختی یا به دست آوردن نعمت و منفعتی غیر منتظره از همین نام آمده است. این کشور در شمال غربی از طریق ناحیه ای به نام پل آدم به هندوستان متصل گردیده، این کشور در۴ فوریه سال۴۸ ۱۹ توانست از استعمار انگلیس رهایی یافته و این روز به نام روزاستقلال در سریلانکا نامیده شده است.

 پرچم امروزی سریلانکا نماینده و معرف همین ادیان هاست، قناحیه زرد پرچم نماینده بودائی ها، ناحیه سبز مسلمانان و ناحیه نارنجی  تامیل ها هستند ، شیر هم در مرکز، نماینده مردم و علی الخصوص سینهالی هاست شمشیر در دست شیر نیزنشانه پادشا هی در دوره های گذشته می باشد، جالب آن که بدانید این دو نوار سبز و نارنجی بعد ها و به درخواست اقلیت های موجود در این کشور به آن اضافه گردیده است.

از آنجا که فصول این سرزمین در مجموع دو فصل بارانی و بدون باران (یا بهتر است بگوییم کم باران) را شامل می شود پس به طور طبیعی زمانی که بارانی نیست (فصل خشک)  مناسب سفر به اینکشور است، بهترین زمان برای بازدید از مناطق ساحلی غرب و مناطق کوهستانی  این جزیره از ماه دسامبر تا ماه مارس  و برای بازدید ازمناطق باستانی یعنی قسمت شمال و مرکز و قسمت های شرقی از  آپریل تا سپتامبر می باشد.

یکی از معروفترین فستیوال هایی که به صورت سالیانه در سریلانکا برگزار می گردد اسالا پراهرا (esala perahera) می باشد که هر سال به  مدت ۱۰ روز و در ماه های جولای و آگوست برگزار می شود.

واحد پول این کشور همانند همسایه بزرگ شمالی آن روپیه می باشد و در حقیقت سریلانکا از بسیاری جهات فرزند خلف هندوستان و نمونه کوچک تری از همسایه پر جمعیت و وسیع شمالی خود است.

جریان برق در این کشور ۲۲۰ تا ۲۴۰ ولت  و ۵۰ هرتز است ولی بهتر است برای سفر حتما یک تبدیل۳ شاخه به دو شاخه به همراه خود ببرید، در هتل ها معمولا این تبدیل ها در اتاق وجود دارند ولی در صورت نبودن آن برای تهیه با مشکل مواجه خواهید شد.

پایتخت این کشور بندر کلمبو است، شهری که در حین ورود خیلی جذابیتی ندارد، از جاذبه های شهر کلمبو که می توان ازآن دیدن نمود معبد معروف بودائی  گانگارا مایا می باشد که برای داخل شدن باید مبلغی را هم به عنوان ورودیه پرداخت نمائید، بیشتر نوعی ورودیه اجباری برای نگاه داری کفش ها است. چند مرکز خرید در شهر کلمبو نیز وجود دارند که البته در مقایسه با مرکز  خریدهای که در ایران موجود است بسیار ضعیف تر می باشند. از دیگر مکان های دیدنی کلمبو برج ساعت آن و ساختمان  ها و محله های مربوط به دوره استعمار می باشند،ساختمان قدیمی مجلس این کشور و بازار دست فروش ها در منطقه پتاه از دیگر دیدنی هاست.

مسیری که در سریلانکا می توان طی نمود همانند مثلث طلایی در هند می باشد در اینجا راس های این مثلث را سه شهر کلمبو، کندی (با فتحه روی ک) و منطقه آهونگالا (شهر بنتوتا)  تشکیل داده اند . کندی به عنوان قطب مذهبی در سریلانکا مشهور است چرا که مهم ترین معبد بودایی های سریلانکا ویکی از مهم ترین معابد بودایی جهان یعنی معبد دندان بودا  در کنار دریاچه زیبای این شهر قرار گرفته است. همچنین شهر کندی هر ساله میزبان مراسم و جشن های سالیانه ایی  است که در طی آن گروه هایی از مردم و دسته های مذهبی از سرتاسر این جزیره در جشنی پر از نور در این شهردور هم می آیند که معروف ترین آنها همان(esala perahera ) است. به علاوه جاذبه های شهر کندی که حتما باید از آن دیدار نمود، باغ گیاه شناسی آن است که با جمع کردن گونه های مختلف گیاهان در یک جا می تواند خستگی سفر ۵ تا ۶ ساعته بین کلمبو و کندی را از تن شما بیرون کند .

 

در عین حال سریلانکا زیست گاه فیل آسیایی می باشد و به دلیل تقدس این موجود در نزد بودایی ها  در برخی معابد این حیوانات زیبا را نگاه داری می کنند. ولی بهترین جا برای دیدن فیل ها بین راه کلمبو به کندی و در نزدیکی شهر کگاله، مرکز نگهداری از فیل های بدون سرپرست می باشد که به نام پینا والا الفنت اورفانج-(pinnewala elephant orphanage) به معنای یتم خانه فیل های پینا والا مشهور است.

 

سریلانکا مرکز ادویه است و بسیاری از ادویه های معروف مثل دارچین و زنجبیل و وانیل در این کشور تولید می شوند.

از دیگر مناطقی که در سریلانکا ارزش بازدید دارد کوه آدم یا آدمز پیک (قله آدم) می باشد البته اهمیت این کوه نه به دلیل ارتفاع آن (بلندترین قله سریلانکا کوه پدرو با ارتفاع ۲۵۲۴ متر است) بلکه اهمیت دینی و اعتقادی آن می باشد، در قله این کوه جای پایی وجود دارد که برای پیروان هر یک از ادیان این کشورمعنای خاص خود را دارد، مسلمانان این جای پا را جای پای حضرت آدم در هنگام انتقال از بهشت به زمین دانسته و از اسم آن هم پیداست، مسیحیان آن را جای پای سنت توماس و بودائی ها آن را جای پای بودا تصور می کنند ، هندو ها هم از قافله عقب نمانده اند و می گویند این جای پا متعلق به شیوا می باشد.

همچنین یکی از معروفترین سواحل سری لانکا در جنوب غربی این جزیره و منطقه آهونگالا می باشد، در این منطقه می توانید از زیبای غروب آفتاب  در کنار سواحل زیبای اقیانوس هند بهره ببرید . اگر به این منطقه رفتید بازدید از لاک پشت های دریایی را اصلا فراموش نکنید.

آرتو ر سی کلارک:

آرتور سی کلارک نویسنده معروف رمان های علمی تخیلی با اصلیت انگلیسی در این کشور زندگی کرد واز دنیا رفت.

به جمع ما بپیوندید

عضویت

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *