روستای پاژ

پاژ اسم زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر حماسه‌ سرای ایرانی و نام روستایی می باشد که در تقاطع جاده کارده به کلات نادری و ۱۵ کیلومتری شمال شهر مشهد قرار گرفته است.

دو تپه باستانی در میانه روستای پاژ و در حدود ۷۰۰ متری شمال غرب آن  وجود دارد که به آثار و بقایای پاژ قدیممرتبط می‌باشند و نشان دهنده پیشینه تاریخی این ناحیه در سده‌های نخستین پس از اسلام تا قرن نهم و دهم هجری است.

پایان خوش شاهنامه در پاژ

آمده است که حکیم حماسه سرای ایران در سال ۳۲۹ یا ۳۳۰ هجری قمری در این روستا به دنیا آمد و در سن ۳۰ سالگی نظم شاهنامه را آغاز و پس از ۳۵ سال، اشعار حماسی خود را به نام شاهنامه تمام کرد و سال ۴۱۶ ه.ق نیز دار فانی را وداع گفت.

قلعه پاژ، سد راه مهاجمان

روستای حال حاضر پاژ دارای ۸۰۰ هکتار مساحت است که از مجموع آن در حدود چهار هکتار آن به بخش مسکونی اختصاص یافته است که بخشی از فضای مسکونی روستا در میان آن و بقیه بر روی تپه‌ای معروف به قلعه بلند مکانی که بنظر می‌رسد در گذشته دور محل اصلی و هسته مرکزی دهکده پاژ بوده قرار گرفته اند، چرا که پیرامون آن تا چندی قبل خندقی وجود داشت که جهت جلوگیری از پیشروی مهاجمان آن را پر از آب می‌کرده‌اند.

به جز تپه موجود، در فاصله تقریبی ۵۰۰ متری از پشته، اولین بلندی قابل مشاهده است که در نزد اهالی به قلعه کهنه پاژ مشهور است؛ سفالهای رنگارنگ و لعابدار پارکنده بر روی این بلندی نشانهدهنده تداوم مدنیت پاژ در سده‌های اولیه بعد از اسلام تا قرن نهم و دهم هجری است.

 
 

به جمع ما بپیوندید

عضویت

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *