تورخوب-قیمت خوب-تورلحظه آخر

روستا بوان در اصفهان در شهرضای مرکزی قرار دارد  

 نشانی و آدرس دقیق: استان اصفهان، شهرستان شهرضا، بخش مرکزی، دهستان منظریه، روستای بوان

این روستا  که معروف به روستای بوان است را قدیمی های این مکان  بون نامگذاری کرده اند. این روستا مکان بسیار خوبی برای گردش و  همچنین اثار باستانی خوبی هم دارد.

 روستا بوان یک امامزاده نیز دارد که نام آن سید عبدالرحیم می باشد، کد خدای قدیم آن فردی به نام حاج علی مساح بوانی بوده است که الان به رحمت خدا رفته و پسران وی هنوز در قید حیات می باشند.

 شهرهای نزدیک به این روستا عبارتند از: شهرضا ، آباده, نورآباد

این روستا در مسیر شهرضا – شیراز و در حد فاصل ۱۶ کیلومتری جنوب شرقی شهرضا واقع گردیده است . جهت رسیدن به این روستا باید ۲ کیلو متر جاده فرعی را طی نمائید . در این ده بقعه ای وجود دارد بنام شاهزاده عبد الرحیم فرزند امام موسی کاظم (ع) ، این بقعه دارای بنای مربع مستطیل بوده و برای ورود به آن می بایست ابتدا از ایوان کوچکی و  همچنین اتاقی که می توان آن را کفش کن امامزاده محسوب نمود عبور کرد  . حرم امامزاده در محوطه کوچکی قرار گرفته و دارای ضریح فلزی است و به تازگی بازسازی شده است، جالب اینکه در وسط و به طول و عرض ۱۰۰ * ۱۸۸ سانتی متر ، کف ایوان و حرم و بقعه از سنگهای سفید و سیاه فرش شده است . ارتفاع گنبد آن ۱۱ متر و داخل آن نیز با گچ ساده پوشیده شده ولی تزئین نگردیده است . شمای گنبد از خارج  به صورت تخم مرغی است و در اصطلاح معماری این نوع گنبد رک هشت ترک نامیده می شود و خطوط مورب بر روی آن برجستگی هائی بوجود آورده است و روی آن  نیز از کاشی های خشتی و ساده پوشیده شده است ، اما شکل گنبد از داخل یکنواخت به نظر می رسد .  قابل توجه است که دیوار داخلی حرم را با سنگ و ملاط محکم کرده اند و از کف تا ارتفاع ۶ متر به شکل کثر الاضلاع و بر گلوئی گنبد از داخل بر یک کتیبه از آجر خشت کاشی آیاتی از قرآن و بخط ثلث قابل مشاهده است. در این بنا هیچگونه کتیبه ای که نماینگر تاریخ بنای این بقعه باشد دیده نشده است. بر روی ایوان ورودی به بقعه که کاشیکاری شده بخط نستعلیق چنین آمده است : شاهزاده عبد الرحیم فرزند موسی کاظم (ع) اهدایی مصدق زاده اصفهانی ۱۳۵۵ و بر جلو ایوان قبوری از سالهای ۱۰۰۱ -۱۰۱۰ –۱۰۱۵ دیده می شود که این سنگ ها به دلیل تعمیرات بهم خورده اند و برای ازاره ایوان مورد استفاده قرار گرفته اند . لازم به ذکر است که این امامزاده دارای وقفیاتی از آب و ملک نیز می باشد.

 

به جمع ما بپیوندید