تورخوب-قیمت خوب-تورلحظه آخر

جنگل ابر  بخشی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی( که جزو بقایای دوره سوم زمین‌شناسی می‌باشد) در شاهرود می باشد. پهناوری این جنگل  ۳۵ هزار هکتار بوده و در ادامه جنگل‌های سرسبز و زیبای شمال کشور قرار دارد و به دلیل این که در برخی مواقع فضای این جنگل را دریایی از ابر فراگرفته به این نام نامیده می شود. ابرها آنقدر به درخت‌ها نزدیک اند که انگار جنگل بر روی ابرها در حال سواری است و می‌توان در میان ابرها به گشت و گذار پرداخت و به باور بسیاری از مردم یکی از بدیع ترین چشم‌اندازهای طبیعت ایران به شمار می رود.

 جنگل شاهرود ۱۱۴اُمین اثر طبیعی در کشور است که بوسیله سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در لیست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است. 

این جنگل در شهرستان شاهرود و در نزدیکی روستای ابر (شاهرود) قرار دارد و تقریباً مرز استان سمنان و استان گلستان محسوب می گردد.   مختصات جنگل ابر ۵۷ و ۵۴ تا ۱۲ و ۵۵ شرقی و ۴۲و ۳۶ تا ۵۰ و ۳۶ عرض شمالی است که در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود به آزاد شهر قرار گرفته است.

 

ارتفاع زیاد جنگل شاهرود از سطح دریا، پایین بودن دمای آن در تابستان و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی گوناگون از ویژگی های این جنگل می باشد.  بارندگی در این منطقه  ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر بوده و متوسط حداکثر دمای آن ۲۰ و حداقل دما شش درجه سانتی‌گراد می باشد.   آب شرش،چشمه آلوچال و آبشار از چشمه‌های دایمی منطقه هستند.

جنگل ابر به سه دلیل دارای اهمیت است:

  • وجود گیاهان دارویی کم‌نظیر
  •  مرز میان‌ بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی می باشد. در  این جنگل‌ها درختان سوزنی‌برگ را در کنار درختان پهن‌برگ می توان دید که این امر در گونه‌های جانوری هم تاثیر گذاشته است.
  • جغرافیای خاص بدین معنی که  دو منطقه کم ارتفاع و بلند  در کنار هم قرار گرفته است؛ این امر باعث تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه می گردد که پدیده نادر در دنیا می باشد.

وجود گونه‌های متفاوت گیاهان چوبی به همراه گونه‌های گیاهی کمیاب مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدارو مانند آن‌ها از ویژگی های دیگر این ناحیه است.

دو دسته گردشگر خارجی به این منطقه پا می گذارند:

آنهایی که گیاه‌شناس هستند و برای دیدن گونه‌های نادر گیاهی  در جنگل‌های هیرکانی  می‌آیند.

دوم، گردشگرهای عمومی  که اغلب از کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه به ایران می آیند.

جنگل ابر درجایی واقع شده که از درهم پیچیدگی کوه‌های البرز کم شده و ابرهای پشت دیواره از لابه‌لای دره‌ها به سمت جنوب می روند؛ به همین علت حدودا از بعدازظهر تا نیمه‌های شب با سرد شدن هوا مواجه می شویم . وجود دو منطقه کم فشار و پرفشار (دشت گرگان و منطقه ابر) در کنار هم موجب گردیده که هر وقت زمین انرژی بگیرد ابرها جابه‌جا شده و به‌نظر می رسد که ابرها از آسمان به زمین آمده اند. 

 

۸۵ نوع گونه گیاهی مانند راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه‌های کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر و همچنین گونه‌های گیاهی کمیاب مانند نارون،بارانک، سرخدار و مانند آنها در این منطقه وجود دارد. معروف ترین درخت این ناحیه اورس نام دارد. درختی  که با ریشه‌های بلند خود  بر روی زمین حرکت می کند. 

 خوک وحشی، شغال، روباه،گرگ، پلنگ، خرگوش کل و بز،خرس قهوه‌ای،   شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول از گونه‌های جانوری این منطقه می باشند.

به جمع هواداران توربرگ بپیوندید

عضویت