تفلیس,تور خوب تفلیس,سفر به تفلیس,تور خوب ارزان,تور تفلیس,تور ارزان تفلیس,تور با قیمت خوب تفلیس,تور,تور لحظه آخری,تور لحظه آخری تفلیس

تفلیس (به زبان گرجی: თბილისი، “تْبیلیسی”) پایتخت و بزرگترین شهر در گرجستان و شرق اروپا محسوب می گردد.

این شهر در دو طرف رود متکواری قرار گرفته است و جمعیتی حدود ۲٫۵ میلیون در آن در حال زندگی هستند. این شهر در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا بنا نهاده شده و به سبب وجود چشمه‌های آب گرم ، «تْبیلیسی» (مشتق از واژهٔ «تْبیلی» به معنای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس) معروف گردیده است.

موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرار گیری در شاهراه شرق و غرب، این شهر را نقطهٔ اتصال امپراتوریی‌های رقیب گوناگون قرار داده است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی و مسیر اتصال هر دو قاره اروپا با آسیا را کنترل می‌کند.

تفلیس این کلانشهر بزرگ، بزرگترین شهر قفقاز و دقیقاً در مرکز قفقاز قرار دارد. تفلیس هر ساله میزبان همایش‌ها و نشست‌های مختلفی است که این شهر در شرق اروپا را مهم و اسم آن را زبانزد خاص و عام در دنیا نموده است.

تاریخ پرفراز و نشیب تفلیس   از معماری آن قابل درک است چرا که ترکیبی از معماری قرون وسطی، معماری نئوکلاسیک و معماری استالینیست می باشد.

تفلیس در  تاریخ سکونتگاه مردم مختلف با نژادها ، فرهنگ ها و مذاهب گوناگون بوده  اما امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدکس شرقی محسوب می گردد.

دیدنی های تفلیس گرجستان

 

۱ کلیسای سیمیندا سامبا Tsiminda Sameba

کلیسایی از سده ۱۴م که با نمای سنگی و کنده کاریهای بدیع بربلندی تپه Kazabagi در ارتفاع ۲۲۰۰ متری قرار دارد و با موقعیت فتوژنیک غیرقابل مقایسه خود و با کوههای کازابک که  سر به فلک کشیده اند سمبلی برای گرجستان محسوب می گردد ، که با یک و نیم ساعت پیاده روی و یا ۶ کیلومتر با ماشین قابل دسترسی و مشاهده می باشد .

 

۲  شهر قدیمی  Old Town

شهر قدیمی قسمت تاریخی و هسته اصلی هر شهر می باشد . شهر قدیمی تفلیس نیز ناحیه اداری تفلیس است و از سال ۲۰۰۷ جاذبه های تاریخی نیز در  آن قرار گرفته اند .شهر قدیمی که از خیابان Kote Abkhazi در نزدیکی میدان آزادی شروع می گردد و تا پل صلح ادامه می یابد ، با رودخانه کرا و کوه تاتسمیندا محصور گردیده است . تعداد بسیاری از کلیساها ، موزه ها ، حمامهای سولفور ، خانه های چوبی عجیب و غریب در این منطقه قرار گرفته اند .

 

 

۳ قلعه ناریکالا  Narikala Fortess

قلعه ناریکالا یا نارین قلعه در قرن ۴م بعنوان دژ پارسیان بر بلندای کوه تاتسمیندا ساخته شد . راههای دسترسی به آن از طریق تلکابین پارک ریکه و یا پیاده از Meidan می باشد. چشم انداز شهر تفلیس از درون قلعه بسیار زیباست . بیشتر دیوارهای این قلعه زیبا توسط امیران عرب ساخته شد که دژ را بعنوان کاخ سلطنت خود انتخاب کرده بودند . متعاقبا پارسیان و ترکان عثمانی آن را اشغال کردند . در سال ۱۸۲۷ انفجار انبار مهمات آنرا تا حدی ویران کرد که مجددا بازسازی شد .

 

۴ پل صلح  The Bridge Of Peace

به ارتفاع ۱۵۰ متری بر فراز روخانه کرا قرار گرفته و منطقه قدیمی شهر را به منطقه جدیدمتصل می کند . پل صلح که در سال ۲۰۱۰ بنا شده دارای سقف سایبانی استیل و شیشه ای می باشد که با نورپردازیهای زیبا در شب جلوه زیباتری به خود گرفته است و در میان مردم به اسم     ” همیشه فوق العاده ” ملقب گردیده است . طراحی این پل توسط میشل دلوچی ایتالیایی صورت گرفته است .

 

۵ باغ گیاهشناسی ملی گرجستان National Botanical Garden Of Georgia

این باغ که در پایین قلعه ناریکالا قرار گرفته در قدیم باغ سلطنتی بوده است و از سال ۱۸۴۵ تبدیل به باغ ملی گردیده است . مساحت آندر حدود ۱۶۱ هکتار می باشد و شامل ۴۵۰۰ گونه گیاهی از نقاط گوناگون جهان است . آبشار زیبایی نیز در این باغ قرار گرفته است . ورودی آن در ابتدای خیابان بوتانیکوری می باشد .

 

 

۶ معبد تاتسمیند اMtatsminda Pantheon

این معبد که اغلب نویسندگان ، هنرمندان ، ورزشکارن برجسته ، قهرمانان ملی گرجستان در آن دفن گردیده اند ،  در نکروپولیس تفلیس بر روی دامنه کوه تاتسمیندا در نزدیکی کلیسای داوود مقدس واقع شده و منظره بسیار بدیعی از شهر تفلیس را در معرض نمایش  همگان می گذارد .

 

 

۷ موزه فضای باز مردم شناسی گرجستان  Open Air Museum Of Ethnology

موزه فضای باز تفلیس که نمونه هایی از معماری و صنایع دستی قدیمی را به نمایش می گذارد به نام گورگی چیتایا ( مردم شناس گرجستانی ) نام نهاده شده است . موزه مردم شناسی در قسمت غربی دریاچه لاک پشت و بر روی تپه ای با چشم انداز منطقه Vake قرار دارد . ۵۲ هکتار مساحت آن بوده و در ۱۱ منطقه طراحی و بنا شده است . در حدود ۷۰ ساختمان از بخش های مختلف گرجستان در آن قرار گرفته است  که خانه های سنگی مسقف از شرق گرجستان و خانه های چوبی مشبک کاری با سقف شیروانی از کاه یا مقوا از غرب گرجستان نمونه هایی از آن هستند . انواع مختلف هنرهای دستی شامل سفال ، فرش ، لباس ، اثاثه منزل و … نیز در این محل برای فروش وجود دارند.

 

 

۸ موزه ملی گرجستان  national museum

در خیابان روستاولی قرار دارد و شامل ۳ طبقه می باشد . در طبقه اول انواع وسایل از طلا و نقره ، اقلام سرامیکی ، قطعات جواهر ، فنجان طلا آراسته با سنگهای قیمتی که شهرت جهانی دارند ، تسلیحات و مجموعه ای از سکه های مربوط به قرن ۵ و ۶ ، فسیلهای ۱٫۸ میلیون ساله آفریقایی ، کتیبه های Urartian ، فرش و … در آن قرار گرفته است . طبقه دوم و سوم مربوط به زمان اشغال شوروی می باشند .

 

۹ کلیسای متخی Metekhi Cathedral

کلیسای متخی که بر روی صخره قرار گرفته است با چشم اندازی فوق العاده زیبا از رودخانه کرا ، اولین کلیسای بنا شده در قلمرو شهری می باشد . کلیسای متخی از سال ۱۲۷۸ تا ۱۲۸۹ توسط دیمیتری تاوتادبولی ساخته شده  و بارها تخریب و بازسازی گردیده است .

 

    ۱۰ مجسمه مادر Mother Of Kartli

مجسمه مادر بر بلندای تپه سولولاکی و در سال ۱۹۸۵ به مناسبت ۱۵۰۰ سالگی تفلیس بنا گردیده است . این مجسمه ۲۰ متری آلومینیومی از یک زن با لباس ملی گرجستان می باشد که توسط الگوجاشوکلی بعنوان کارآکتر ملی گرجی ساخته شده است : در دست چپ مجسمه ظرفی نوشیدنی جهت خوشامدگویی به دوستان و در دست راست نیز شمشیری جهت مبارزه با دشمنان قرار گرفته است .

 

 

   ۱۱ کلیسای آنچیخاتی Anchiskhati Basilica

کلیسای قدیمی است که به سبک ارتودوکس می باشد و دارای قدمت از قرن ششم است و توسط پادشاه داچی که تفلیس را پایتخت قرار داد ساخته شده است. از قرن ۱۵ تا ۱۷ چندین بار به علت جنگ گرجستان با ایران و عثمانی تخریب و مجددا بازسازی گردیده است .در سال ۱۸۷۰ یک گنبد به آن اضافه گردید و کلیه مراسم مذهبی در آن انجام  شد تا اینکه کلیسا به موزه تغییر کاربری داد و بعد از آن نیز به عنوان استودیوی هنر مورد بهره برداری قرار گرفت . در سال ۱۹۹۹ مجددا  به کاربرد مذهبی خود بازگشت .

 

   ۱۲ مجسمه واختانگ  Monument Of King Vakhtang Gorgasali

این مجسمه  در محوطی پایینی کلیسای متخی قرار دارد و یابودی از پادشاه ایبریا می باشد که به کارتلی معروف گردیده است . او در قرن ۵ تفلیس را پایتخت خود اعلام کرد .

 

 

   ۱۳ کلیسای سیونی  Tblisi Sioni Cathedral

کلیسای سیونی کلیسای اصلی ارتودوکس می باشد و در شهر قدیم تفلیس واقع گردیده و نام خود را از صهیون در اورشلیم گرفت  که مکانی مقدس محسوب می گردد . این بنا در قرن ۶ و ۷ بنا شده و بارها توسط مهاجمین تخریب و مجددا احیا گردیده است .

 

 

   ۱۴ دریاچه لاک پشت Tutle Lake

دریاچه کوچکی  که در حومه شهر تفلیس قرار دارد و در ناحیه جنگلی دامنه شمالی کوه تاتسامیندا وجود دارد  و به خاطر فراوانی لاک پشت در آن به این نام معروف گردیده است . این دریاچه در ارتفاع ۶۸۶٫۷ متری از سطح دریا قرار دارد و  توسط رودخانه کوچک وارازیسخوی که شعبه ای از کرا آمده است تغذیه می شود . در ناحیه غربی دریاچه موزه مردم شناسی فضای باز وجود دارد . مسیرهای دسترسی به این مکان تفریحی زیبا و دیدنی توسط جاده و یا تله کابین می باشد . امکانات تفریحی همچون قایق سواری در این دریاچه فراهم می باشد .

 

   ۱۵ کلیسای کاشوتی Kashveti Church

کلیسای ارتودوکس  در مرکز تفلیس  دقیقا رو به روی ساختما پارلمان و در خیابان روستاولی قرار دارد . این کلیسا از سال ۱۹۰۴ تا ۱۹۱۰ توسط لئوپود بیلفت بنا شده است و از دو کلمه Kva بمعنی سنگ و Sheva بمعنی به دنیا آوردن گرفته شده است . داستان آن از آنجا آمده است که توسط زنی به راهب دیوید تهمت رابطه نامشروع زده  و راهب برای اثبات بی گناهی خود مدعی می شود که آن زن سنگ به دنیا خواهد آورد و  هم اینگونه هم شد  .

 

 

   ۱۶ میدان آزادی Freedom Square ( Tvasisuplebis )

این میدان که در مرکز تفلیس و در انتهای خیابان روستاولی قرار گرفته با نام یروان نیز مشهور است . در زمانیکه تحت فرمانروایی شوروی بود میدان لنین نامیده می شد و بعد از آن به میدان آزادی تغییر یافت . در ناحیه شمالی آن فضای کوچک با فواره و مجسمه پوشکین قرار گرفته است و در مرکز میدان نیز مجسمه طلایی جرجیس وجود دارد .

 

 

   ۱۷ پارک ریکه Rike Park

این پارک زیبا  با جاده ها ، استخرها و فواره های رقصنده موزیکالش در طول ضلع غربی رودخانه کرا وجود دارد وبوسیله پل صلح به ناحیه غربی رودخانه متصل می شود که محل مناسبی برای اوقات فراغت خانواده ها می باشد .

 

 

۱۸ دریاچه لیسی  Lisi Lake

دریاچه کوچکی است که در دره رودخانه کرا قرار گرفته است . این دریاچه زیستگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر و حیواناتی از قبیل لاک پشتها ، روباه ها و … می باشد  که در فاصله ۱۵ دقیقه رانندگی از تفلیس قرار دارد و محل خوبی برای پیک نیک و استراحت های خانوادگی محسوب می گردد که در آن میتوان پیاده روی کرد ، آفتاب گرفت ، فوتبال بازی کرد یا حتی ماهیگیری نمود .

 

 

به جمع ما بپیوندید

عضویت

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *