تورخوب-قیمت خوب-تورلحظه آخر

ارگ راین در بین بناهای خشتی جهان یکی از بزرگ‌ ترین و مهمترین هاست. این ارگ در جنوب غربی شهر راین در استان زیبای کرمان ایران قرار گرفته است. شهر تاریخی و باستانی راین در  فاصله ۱۰۰ کیلومتری از جنوب کرمان و برروی دامنه کوه هزار ، چهارمین  رشته کوه مرتفع در ایران و مرتفع ترین قله جنوب در سطح کشور قراردارد. این بنای تاریخی بزرگ با مساحتی بیش از بیست و دو هزار مترمربع نشسته بر تارک تاریخ می باشد، که به عنوان میراث ارزشمند و ثروت فرهنگی تاریخی  سالیانه میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است و دومین بنای خشتی بزرگ در جهان بعد از ارگ بم محسوب می شود.  این بنای خشتی تا حدودی به ارگ تاریخی بم شباهت دارد. این قلعه تا ۱۵۰ سال پیش، قابل سکونت و استفاده بوده است.

قلعه راین یکی از مهم‌ ترین آثار باستانی و دیدنی کهن راین می باشد و بر موجودیت راین قبل از اسلام تاکید می کند. این بنای خشتی مدرک نشان دهنده قدمت و سابقه این سرزمین را به دوره ساسانیان می رساند . در تاریخ استان کرمان، از قلعه راین در قرن اول هجری قمری ذکر شده‌ است. قلعه‌ هایی با قدمت و سابقه بیشتر در این محل وجود داشته اند که بر اثر حوادث طبیعی نابود و  از بین رفته‌ اند. ارگ راین یکی از دژهای فرمانروایی میرزا حسین خان(راینی) بوده ایت که در دوران نادر شاه افشار و پسر او محمد علی خان در زمان زندیه وجود داشته است. این ارگ پس از سرنگونی زندیه به دست آغا محمد خان قاجار جای زندگی نوادگان میرزا حسین خان نامی به میرحسینی محسوب گردیده که هنوز گروهی از آنان در این شهر و بیشترشان در شهر کرمان زندگی می کنند. فرمانروایی پدر و پسر در این ولایت نشان دهنده رخنه و محبوبیت آنان در این سرزمین داشته تا آنجا که این ارگ در بسیاری از منابع با نام ارگ میرزا حسین خان نامیده و معروف گردیده است.

راین با  تمدن کهن  در زمان ساسانیان به خاطر قرار گرفتن در مسیر بزرگراهی از غرب به شرق موقعیتی مناسب داشته و یکی از مراکز دادو ستد کالا و همچنین  بافت  پارچه های ارزشمندی بوده  که حتی به مناطق دور مانند مصر نیز صادرمی شده است. این شهر در گذشته یکی از مراکز ساخت صنایع دفاعی مانند شمشیر و تفنگ نیز به شماره میرفته است .

ارگ راین تنها از خشت خام ساخته شده و نقشه قلعه تقریباً مربع شکل بوده  و با چندین برج در اطراف مزین گردیده است . دور تا دور این قلعه را حصاری در برگرفته که ارتفاع آن بیش از ده متر است . تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی آن است که با سر در بزرگ و باشکوه به محوطه داخلی راه پیدا کرده است.  قلعه ، دارای بازار ،  اصطبل ( تابستانی و زمستانی ) زورخانه (آتشکده) ، حاکم نشین و محل عامه نشین بوده است.  بازسازی ارگ راین کرمان از سال ۱۳۷۴ خورشیدی آغاز گردیده  است.

به جمع ما بپیوندید