چالیدره مکانی تفریحی با تله کابین، جامپینگ و قایق سواری است. سد چالیدره در فاصله‌ی ۱۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد و در دره‌ای به نام چالیدره ایجاد شده است. مساحت این سد حدود ۱۴۰ هکتار (۱۴۰۰۰۰۰ متر مربع) است و در ارتفاع ۱۴۳۳ متری از سطح دریا واقع شده است که به وسیله‌ی رودخانه‌ی جاغرق پر می‌شود.

داشتن یک روز هیجان انگیز و متفاوت. تله کابین، قایق سواری، جامپینگ، دیدن سد، ماهیگیری، اسکی بر روی آب .

هر روز و در همه‌ی ساعت‌ها، در شش ماه دوم به علت سرما یک سری از تفریحات مانند قواصی امکان پذیر نیست و بهترین زمان شش ماه اول سال است. از سی دقیقه تا تا ۴ ساعت می‌توان در این مکان تفریح کرد.

کجاست؟

ایران، استان خراسان رضوی، مشهد، جاده‌ی طرقبه، چالیدره
ی از سمت بلوار وکیل آباد و جاده‌ی طرقبه با گذشت حدود ۱۰ کیلومتر در جاده تابلو‌های چالیدره قابل مشاهده است.

در خود چالیدره آلاچیق‌های برای استراحت وجود دارد که شامل رستوران و کافی شاپ است، امکان چادر زدن و شب ماندن در آلاچیق‌ها در چالیدره وجود ندارد.

تاریخچه؟

سد چالیدره سدی خاکی است که در جاده‌ ی نغندر کلنگ زنی و ساخته شده است و در سال ۱۳۸۱ به بهره برداری رسید. یکی از اهداف ایجاد این سد آب رسانی به زمین‌های کشاورزی اطراف بوده است و حدود یک میلیون لیتر آب را در خود ذخیره می‌کند. سد چالیدره به عنوان منطقه ی نمونه ی گردشگری معرفی شده است.

در سد چالیدره قایق‌های پارویی و پدالی و موتوری و یک کشتی شناور پذیرایی وجود دارد و همچنین آموزش قایق سواری و غواصی هم در مجموعه هست. چالیدره ترنی هم دارد که گردشگران را از پایین به بالا می‌برد. تله کابین موجود در چالیدره هم بر روی خاک و هم از روی قسمت آبی سد می‌گذرد و مساحت حدود ۲۷۰ متر را طی می‌کند. یک مرکز ماساژ ماهی نیز در چالیدره وجود دارد. این نوع ماهی با عمل مکیدن و ترشح نوعی آنزیم بافت‌های مرده ی پوست را از بین می‌برد. زیپ لاین (طنابی است که یک سر آن در ارتفاع و یک سمت آن در سطح پایین قرار و فرد با وصل شدن یک طناب به کمر و با اتصال یک قرقره به طناب اصلی در جهت شیب به طرف سر می‌خورد) نیز در این تفریحگاه وجود دارد که شما را از بالای کوه به پایین می‌آورد.

وب سایت :   http://www.chalidarreh.com

عضو خبرنامه شوید

به ما ایمیل بفرستید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *