تور قونیه، تور خوب قونیه، تور لحظه آخری قونیه، تور خوب، تور خوب ارزان، تور خوب لحظه آخری قونیه

شهر قونیه مرکز استان قونیه در کشور ترکیه است که  آرامگاه مولوی، شاعر فارسی‌زبان، در آن قرار دارد.این شهر  به شهر درویش های پیرو مولوی نیز معروف می باشد و در ناحیه آناتولی مرکزی ترکیه واقع گردیده است.

اسم قونیه در منابع قدیمی به صورت ایکونیون (Iconıon)، ایکونیوم (Iconıum) و استانکونا (Stancona) آمده‌است. ایکونیون از ریشه ایکون (Icon) به معنای شمایل گرفته شده‌ا و در اساطیر یونان گفته شده که بر این شهر اژدهایی چیره گردیده بود و هر از گاهی به شهر حمله می‌کرد و تعدادی از زنان ودختران را می‌بلعید. پرسیوس (Perseus) پسر ژوپیتر این اژدها را  شکست داد و کشت و مردم شهر آزاد نمود. مردم شهر به خاطر این شجاعت، تصویر وی را به یکی از دروازه‌های شهر نهادندو شهر را به این مناسبت  به زبان یونانی ایکونیون (شمایل) می نامیدند. این وجه تسمیه زمانی که در حفاری از این شهر سکه‌هایی به دست آمد که بر روی آنها تصاویری از پرسیوس و اژدها دیده می‌شد، تایید گردید.
در زمان رومیان این شهر ایکونیوم خوانده می شد. این واژه در دوره سلجوقیان به طور  اختصار قونیه خوانده شد. نام این شهر در منابع فارسی و عربی به شکل قونیه و در ماخذ  کشورهای غربی به صورتConıa، Konıeh و یا Konıa در ترکی امروز به شکل Konya به‌کار رفته است.

مولوی، پیونددهنده ملت‌ها

جلال‌الدین محمد بلخی موسوم به مولوی یکی از معروفترین شاعران ایرانی است. نام وی محمد و لقب او در زمان حیات خود جلال‌الدین بوده است و لقب «مولوی» در قرنهای بعد (ظاهراً از قرن نهم به بعد) برای او به کار گرفته شد.

مولوی خود متولد بلخ یا وخش در خراسان بزرگ (که در حال حاضر بخش‌هایی از آن واقع در افغانستان و تاجیکستان است) بود ، و در زمان تصنیف آثارش (همچون مثنوی) در قونیه در بلاد روم (واقع در ترکیه امروزی) زندگی می کرد.

آرامگاه و موزه مولانا

مقبره عارف، صوفی و شاعر معروف، مولانا جلال الدین محمد بلخی رومی، و موزه ای که یادگارها و آثار وی را به نمایش گذاشته است، از جمله جاذبه های معروف در دنیا محسوب می گردد. آثار درون موزه شامل دست نوشته های قدیمی، قرآن های خطی، آلات موسیقی دوران رومی و نیز آثار هنری زمان سلجوقی است. این آرامگاه به نماد قونیه تبدیل گردیده و هر ساله بازدیدکنندگان بسیاری را به سمت خود می کشد

موزه مولانا محلی که امروزه به عنوان موزه مولانا نام برده می شود، درواقع محل زندگی و تدریس مولانا بوده است. این باغ متعلق به کاخ سلجوقیان بوده و از طرف سلطان علاء الدین کیقباد به پدر مولانا سلطان العلماء بهاء الدین ولد هدیه داده شده است.
سلطان العلماء در سال ۱۲۳۱ دار فانی را وداع نمود و در محل کنونی در موزه مولانا مدفون گردیده است. او اولین شخصی است که در این باغ به خاک سپرده شده است.

مساحت باغ موزه مولانا ۶۵۰۰۰ متر مربع است که با اضافه کردن زمینه ای پیرامون به این موزه ۱۸۰۰۰ متر مربع دیگر به این مکان اضافه گردیده است. برای ورود به موزه مولانا باید از درب درویشان وارد شد. در ناخیه شمالی و غربی حیاط حجره درویشان قرار گرفته است. در ناحیه جنوبی، آشپزخانه و بعد از مزار حُرم پاشا، آخرین بابی که به مزارهای سه گانه باز می گردد، درب خاموشان نامیده می شود. در ناحیه شرقی حیاط، کنار مزار سنان پاشا، فاطمه خاتون و حسن پاشا مسجد و سماع خانه قرار گرفته است و در کنار آن مزار مولانا و اعضای خانواده اش بخش اصلی بنا را تشکیل داده اند.

تپه علاء الدین

تپه ای است مصنوعی که بوسیله سلطان سلجوقی، علاءالدین کیقباد بنا شد و امروزه درست در وسط شهر قرار گرفته است و از آن بعنوان پارک استفاده می شود. این تپه دارای دو جاذبه دیدنی می باشد، مسجد علاءالدین و بقایای کاخی قدیمی در ناحیه شمالی تپه. در این بنای بسیاری قدیمی، کتیبه ای از جنس مرمر وجود دارد که قدمت آن مربوط به سال ۱۲۲۱ است.

مسجد علاءالدین:

این مسجد از قدیمی ترین آثار تاریخی دوران سلجوقیان است و بر روی تبه علاءالدین ساخته شده است. در زمان رکن‌الدین مسعود اول سلطان سلجوقی،بنا شروع به ساخته شدن کردد و در زمان علاء الدین کیقباد اول پایان یافت (۱۲۲۱).
در محوطه مسجد مزارهای مسعود یک، قلیچ آرسلان، رکن‌الدین سلیمان دو، غیاث‌الدین کیخسرو، قلیچ آرسلان چهار و غیاث‌الدین کیخسرو سه قرار گرفته است.

موزه باستان شناسی

این موزه که در سال ۱۹۶۲ در محل فعلی خود آغاز به کار نمود، در قسمت جنوبی مدرسه سیرچلی در مرز شهر قونیه قرار گرفته است و در این موزه آثاری متعلق به زمان نوسنگی، عصر مفرغ قدیم، عصر مفرغ میانه (مستعمرات تجاری آسور)، عصر آهن(فریقیان، اورارتو) کلاسیک، یونان، روم و بیزانس در معرض دید همگان قرار گرفته است.

از آثار دیگر دیدنی این موزه می توان به تابوت های رومی اشاره نمود.

موزه آنتوگرافی:

در این موزه انواع مختلف لباس، کمر و دیگر انواع انتوگراف، سلاح و سکه‌های قیمتی در معرض نمایش قرار گرفته اند.بخشی از این موزه به صورت نمایشگاهی از قالی، قالیچه و گلیم مرتب گردیده است. این موزه در جاده لارنده قرار دارد.

تربت و مسجد شمس تبریزی:

در ناحیه شمالی مسجد شراف‌الدین در داخل پارک شمس قرار دارد. این ساختمان در ۱۵۱۰ به وسیله امیر اسحق احیا گردید. در داخل مسجد تربتی است که همگان معتقدند این تربت جایگاه  شمس تبریز است. شمس تبریزی که اثر شگرفی در افکار مولانا گذاشت. امروزه تربت ابن‌شیخ بزرگ شمس تبریزی به عنوان یکی از مراکز اصلی زیارت کنندگان محسوب می گردد.

مسجد سلطان سلیم:

این مسجد کنار موزه مولانا قرار گرفته است. ساختن این بنا در زمان شاهزادگی دوم سلطان سلیم و همزمان با فرمانداری قونیه در سال ۱۵۵۸ شروع گردید و در ۱۵۸۷ پایان یافت. این اثر معماری نمونه‌ای عالی و بدیع از زیباترین آثار کلاسیک  دوره عثمانی در قونیه به شمار می رود.

موزه آتاترک:

خانه آتاترک که در سال ۱۹۱۲ بنا شده بود از طرف مردم قونیه به آتاترک به عنوان هدیه باز گردانیده شد و در سال ۱۹۶۴ کارش را به صورت موزه آغاز نمود. در این موزه لباس ها و وسایل استفاده شده توسط  آتاترک، مدارک جنگ آزادی ترکیه، عکس ها و روزنامه‌ها در معرض عموم قرار گرفته اند. 

مسجد دارالفنون سلطان سلیم در قاره پینار:

این دارالفنون از طرف سلیم دوم بنا شد که به همراه آن مسجد کاروان سرای،‌ خان، حمام،‌ چشمه آب،‌ عمارات،‌ مدرسه،‌ بازار و آسیاب ساخته شدند. 

قاره‌ پینار:

این ناحیه که از لحاظ استراتژیکی از اهمیت خاصی برخوردار است. از قونیه ۹۴ کیلومتر فاصله دارد. این منطقه که از شهرستان های قونیه به شمار می رود، هم از لحاظ زراعت و هم حیوان داری ناحیه مهمی محسوب می گردد.

به علاوه در این منطقه گودال به وفور یافت می گردد و آب های جاری در آن از لحاظ ارزش طبی در دنیا بی‌نظیر می‌باشند.

شهرهای زیرزمینی مخفی:

در فاصله ۴۰ کیلومتری هتامیش و ۳۰ کیلومتری قاره پینار قرار گرفته است و در مواقع حمله و یا خطر  مردم به حالت موقت به این شهرهای زیرزمینی پناه میبردند تا بتوانند زندگی خود را نجات داده و به این مقصد هم ساخته شده‌ بودند.

در این شهرهای زیرزمینی پایگاه،‌ انبارهای غذایی،‌ محل عبادت (کلیسا)،‌ سنگ آسیاب، انبار آب و قبرستان قرار گرفته اند. مسیحی‌هایی که در این منطقه زندگی می کردند در زمان بعد از بیزانس‌، بعد از قرن ۷ مسیحیت به این شهرهای زیرزمینی نقل مکان کردند.

مراکز خرید

در قونیه مراکز خرید گوناگونی وجود دارد که از جمله آنها می توان کوله سیت، decors careketenciler turistik masera، m1، kombassan، kipa، harinets را اشاره کرد.

حمل و نقل عمومی

وسایل حمل و نقل عمومی در محدوده اصلی شهر به راحتی مسافرین را جابجا می کنند. تاکسی، مینی بوس، اتوبوس و تراموا در اکثر مکان های شهر وجود دارند. 

به جمع ما بپیوندید

عضویت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *