تورخوب-قیمت خوب-تورلحظه آخر

غار رودافشان دقیقاً کجاست؟ غار رودافشان  که یکی از زیبا ترین غار های موجود در  ایران است ، در دامنه کوه های اطراف روستایی با همین نام و در استان بزرگ تهران قرار دارد، رسیدن به دهانه این غار مستلزم  کوهپیمایی است، از شاخصه های اصلی این غار دهانه بزرگ و تالار وسیع اآن  است.

 

مسیر دسترسی :

جهت رسیدن به این غار مسیر تهران به سمت فیروزکوه را طی نموده و  پس از  مسافت حدود ۴۵ کیلومتر  بعد ازبومهن و گذشتن از سربندان به روستای سیدآباد خواهید رسید (این روستا حدود ۲۵ کیلومتر قبل از فیروزکوه قرار دارد)در این روستا مسیر آسفالت سمت راست جاده اصلی را ادامه بدهید.مسیر روستای رود افشان از طریق تابلوی سبز رنگی بعد از پمپ بنزین مشخص گردیده است.بعد از  ۱۰ کیلومتر و گذر از روستایی به نام کلاک ، به دوراهی روستای مشهد-رودافشان می رسید،راه سمت راست به روستایی به نام مشهد و راه سمت چپ پس از ۵ کیلومتر به روستای رودافشان ختم می شود.

سپس روستا را تا  انتها طی کنید. پارکینگ سمت چپ و مسیر دسترسی غار در سمت راست شما قرار دارد.جهت رسیدن به غار پس از طی مسیر کوتاهی که به صورت کوهپیمایی است و این مسیر کوهپیمایی شیب تندی دارد و برای بالا رفتن از این کوه بهتر است از مسیر مارپیچ استفاده نمایید به غار خواهید رسید.

کوهپیمایی  ۳۰ دقیقه از وقت شمارا خواهد گرفت ،ابتدای مسیر از کنار باغ های زیبای این روستا و پل چوبی کوچکی خواهید گذشت که این پل نیز از روی رودخانه دلیچای میگذرد.  از این به بعد مسیر شیب زیاد داشته و خشک می شود.پس از پایان  کوهپیمایی به دهانه زیبای  این غار خواهید رسید.

 دهانه عجیب و زیبای غار خستگی مسیر را از تنتان بیرون خواهد آورد.دهانه  این غار به شکل یک نیم بیضی بوده که گویی نیم دیگر آن در میان صخره ها مدفون گردیده است.دریچه ای که با گذشتن از آن کاهش دما محسوس خواهد بود .پس از  ورود به غار وارد تالار وسیعی خواهید شد که بیش از پیش شما را حیرت زده خواهد کرد.تالاری به شکل  کروی با شیبی  تند که انتهای آن مسطح می شود.

راه ورودی و نیز تالار این غار در گذشته  به پله های سنگی مجهز  بود اما الان آثاری از آن دیده نمی شود.

 تالار آخرین جایی است که با نور خورشید روشن بوده و با گذشتن از تالار و ورود به دالان اصلی غار در فاصله اندکی در تاریکی مطلق فرو خواهید رفت.مسیر غار نیز قبلا توسط برق کشی و نصب نورافکن هایی روشن میشده است که در حال حاضر تنها استفاده آن گم نشدن در غار می باشد!

 راهپیمایی در غار حدود ۸۰۰ متر خواهد بود ، غار نوردی در این غار اندکی سخت است و می بایست از مسیر های سختی عبور کنید.به علاوه برای حرکت در غار حتما نیاز به چراغ قوه قوی خواهید داشت.حتما باطری جایگزین نیز همراه داشته باشید. 

در برخی نواحی مسیر برای سهولت رفت و آمد نردبان های فلزی قرار گرفته است.

 تالار اصلی و مسیر غار همواره قطرات آب از سقف به زمین ریخته که همین چکه ها باعث تشکیل طاقدیس و ناودیس های زیبایی گردیده است.همچنین وجود تعدادی ایوان ساخته شده با سنگچین و نیز مقادیری از خرده سفال، علامت سکونت انسان ها در غار در روزگار گذشته بوده است.

همچنین دهلیزی در این غار زیبا  وجود دارد که به معبد آناهیتا معروف گردیده است، این دهلیز در همان  ابتدای مسیر قرار گرفته شده و  حوض آب و ستونی میان آن نیز قابل مشاهده است و به همین سبب معبد آناهیتا (الهه آب) نامگذاری شده است. غار هوایی نسبتا  نمناک و سرد داشته و پشه های آن با دیدن مردمی که از آن در حال دیدن کردن هستند مانند کسانی که دنبال هم بازی برای خود  میگردند دست از سر شما بر نخواهند داشت.با وجود ریزش قطرات آب،کف مسیر غار  مرطوب بوده و در  برخی نقاط آب در آن جمع شده است .

راه عبور در این غار به خاطر فرسایش آب و املاح موجود در آن هنگامی  که آب به طور کامل در آن جریان داشته  ایجاد شده است.

 زیبایی های بدیع رودافشان تنها به غار آن ختم نشده و این روستای زیبا  با قرار گرفتن در کنار رودخانه دلیچای دارای مناظر  چشم نوازی است .

در این روستا باغات میوه نظیر سیب،انجیر،گلابی،به و درختان گردوی فراوانی وجود دارد.گردوهای این روستا به دلیل آبیاری خوب از مرغوب ترین گردوه به مشار می روند.چشم انداز روستا از بالای کوه های اطراف نیز چشم هر بیننده ای را خیره کرده و هوای پاک و سبزی و صدای آب خروشان آن  و نیز مردمی مهمان نواز از دیگر شاخصه های این روستابه شمار می روند.این روستا با جمعیت حدود ۱۰۰ خانوار در شهرستان دماوند می باشد.

به جمع ما بپیوندید