تورخوب-قیمت خوب-تورلحظه آخر

روستای هیر  با جاده آسفالته  و نه مال رو در ۶۵ کیلومتری شمال استان قزوین و۱۱ کیلومتری شهر  زیبای رازمیان واقع شده و به دلیل دارا بودن حدود ۳۵۰۰ نفر جمعیت اعم از مقیم و مهاجر ، از بزرگترین روستا های ناحیه الموت غربی محسوب می گردد.شایان ذکر است که   در زمستان جمعیت  روستا به ۸۰۰ نفر می رسد. جاده ای نیز از کنار روستا می گذرد که به روستاهای اشکورات و پس از آن به شهر های استان گیلان می رسد. با رد شدن از پل رودخانه نینه رود روستای ویار و  عبور از جنگلی تنک از درختان اورس و مشاهده منظره گاه ریواس های تازه و  لذت از هوای عالی و معطر آن،عاشق بوی گل های کوهی  خواهیم شد و  با پیمودن ۲۵ کیلومتر از جاده کوهستانی و خاکی به روستا های دیدنی گیلان می رسیم.

فراوانی دامداری های سنتی ،تنوع محصولات باغی و کشاورزی ،ناهمواریهای طبیعی ،باغستانهای قدیمی،چشمه خنک آب “وگل” موجب شده تا تمامی کسانی که به هر نوع تعلقی  به این روستا دارند، ایامی از تابستان را در آن جا به فعالیت اقتصادی و باغداری مشغول شوند.شمال هیر آخرین روستای ناحیه یعنی روستای زیبای ویار قرار دارد.قسمت شرقی آن روستا های  پراچان و لطر  قرار دارندودر جنوب آن روستای دربند قرار داردو در غرب و جنوب غربی  آن نیز روستا های میلک و ورگیل قرار گرفته اند. در شرق و جنوب شرقی روستا  صخره سنگی بسیار دیدنی که تقریبا ارتفاع آن به حدود ۷۰۰ متر می رسد قرار دارد از نشان های به خصوص این روستا محسوب می شودو مطمئناً هیچ بیننده ای نمی تواند بزرگی و استواری آن را به فراموشی سپارد . صفحه ی ۲۳۱۸  کتاب فرهنگ معین نوشته شده است: هیر ،روستایی قسمتی از دهستان بخش معلم کلایه شهرستان قزوین ،در ۲۷ کیلومتری باختر معلم کلایه و دارای مسیر کوهستانی ۱۰۵۸ تن سکنه آن است، رودخانه نینه رود آن را آبیاری میکند، دارای معادن زغال سنگ است و شایان ذکر  است که تا سال ۱۳۶۰ سوخت حمام عمومی  این روستا زغال سنگ بوده است.

زغال اخته ،فندوق ،گردو ،گیلاس و آلبالو به ترتیب معروفترین محصولات درختی  این روستا می باشند. وجود مزارع پرورش ماهی قزل آلا در حاشیه رودخانه نینه رودو در دل باغستانها که نماد دیگری از دست و دلبازی نبنه رود است، باعث شده تا پای عده ی زیادی ،از روستا های اطراف و همچنین از شهر بزرگ قزوین به دامان این روستا باز شود.صیادان نیز در حاشیه نینه رود با قلابهای خود مشغول ماهیگیری هستند.اگر ازکنار مزرعه های پرورش ماهی عبور کنیم، آلاچیق های تمام چوبی را در شانه سبز نینه رود مخواهیم دید که از در زیر سایه درختان اطراف نوازش و نسیم خنک رودخانه چشم انتظار مهمانانی هستند که اهل تفریح و طبیعت گردی هستند، کنار آن آلاچیق ها آب وجود دارد و صدای شرشر آن را که می شنوید؛ درخت می بینید و آواز پرنده می شنوید،آسمان آبی می بینید و با گوش دل صدای خدارا می شنوید و اگر اندکی اهل دل باشید صدای رسای مسجد روستا را می شنوید که شما را به وضو با آب خنک نینه رود فرا می خواند تا شکرانه این همه نعمت و زیبایی را به جای آوریید.سنگ های فرش شده کوچه های عریض مشخص می کند که سازمان محترم میراث فرهنگی و گردشگری استان آن را جزء روستا های هدف گردشگری معرفی نموده است و عموم را به بازدید از آن روستا دعوت می کند.

آنهایی که تمایل به مسافرت به منطقه الموت و خصوصا روستای زیبای هیر هستند
موارد زیر را به دقت مطالعه کنند

۱٫برای سفر به روستای هیر از شهر قزوین  باید به سمت شمال از جاده باراجین حرکت کنید و مسیر را ادامه داده و به ترتیب پس از گذشتن از باراجین،زرشک،گدوک،کامان،فلاور،بهرام آباد،رازمیان،زردچال به روستای زیبا و خوش آب و هوای هیر  برسید.

۲٫فاصله از شهر قزوین تا روستای هیر حدودا  ۶۵ کیلومتر (تقریبا ۲ ساعت) است و این جاده کاملا آسفالت بوده و شرایط مطلوبی دارد.

۳٫ برای سفر به استان گیلان از مسیر روستای هیر بعد از عبور از مسیر های ذکر شده ، ادامه مسیر به این ترتیب است که بعد از روستای هیر،ویار،شنگلرود به سپارده از استان گیلان خواهید رسید و ار آنجا به لشکان،سی پل،گرمابدشت،رحیم آباد و سپس رودسر می رسید.

مسافت قزوین تا شهر رودسر حدود ۲۱۰ کیلومتر است. که حدود ۸۵% مسیر آن آسفالت بوده و تنها از روستای ویار تا روستای سپارده جاده خاکی دارد که آن هم به زودی آسفالت خواهد شد.

۴٫از روستای سپارده به سمت استان مازندران به جاده های دوهزار می رسد.

۵٫ امکان اسکان مسافرین عزیز در روستای هیر مهیا می باشد.

۶٫ مناطق زیبای روستای هیر برای بازدید و سیاحت و گردشگری عبارتند از:

کوههای بلند و دیوارمانند و عمودی لطرتله،سرخابکوه،مومه تله.

بویژه لطرتله که مانند دیواری عمود مابین روستای هیر و لطر و پراچان قرار دارد و ارتفاع آن بیش از چند کیلومتر است.

منظر و کناره های رودخانه نینه رود در نواحی میلات،تلاسر،دارستان،پسین،لطرکش و مخصوصا مناظر زیبای سی آب یکی از جالب انگیزناکترین ودلهره آورترین مناطق روستای هیر،منظر مزرعه پرورش ماهی غزل آلا در نواحی رودخانه، امامزاده شاهرشید و ارتفاعات آن در منطقه انارت و ازنادیمه،مناطق سرسبز و بکر شنگل و لیرم و گیلزره در فصل بهار که نشان دهنده روح و ترنم احساس گونه آن است.

غارهای اسکول و ایوانه و نیز چهل پلکان معروف به قلعه ملکشاه در بالای کوهی در جنوب این روستا، همچنین آب انبارهای قدیمی و نیز خانه های با قدمت بالای ۶۰۰ سال در ناحیه قلعه هیر، قبرستانهای روستا با قدمتی بالغ بر ۲۰۰۰ سال که از دوران هخامنشیان و زردشتیان به یادگار مانده است،چشمه های آب معدنی وگل ،کلاله،دارستان که مملو از املاح معدنی می باشد.

مناطق رزان و وره سیو  درختانی با قدمت عمر بالای ۵۰۰ ساله دارد که از شگفتیهای استان قزوین و نیز کشور زیبای ما می باشد.

 

به جمع ما بپیوندید

به ما ایمیل بفرستید